Złamania miednicy
Złamania miednicy należą do grupy najcięższych obrażeń. Złamania miednicy poza podziałem na zamknięte i otwarte możemy podzielić na złamania: z uszkodzeniem narządów jamy brzusznej, z uszkodzeniem narządów moczowo-płciowych, z uszkodzeniem klatki piersiowej oraz złamania dotyczące tylko miednicy.
Przyczynami uszkodzenia miednicy mogą być gwałtowne skurcze mięśni, urazy bezpośrednie (zgniecenie, przejechanie), urazy pośrednie czyli przeniesienie siły urazu działającego na kończyny (uraz komunikacyjny typu deski rozdzielczej).
Rodzaje złamań miednicy
Złamania izolowane - dotyczą najczęściej jednej kości. Złamania kości łonowej, kości kulszowej lub talerza kości biodrowej bez przemieszczenia odłamów - wymagają leżenia w łóżku ok. 6 tygodni.
Złamania wielomiejscowe - większość złamań kości łonowych i kości kulszowych mogą się łączyć z uszkodzeniem stawów krzyżowo-biodrowych lub złamaniami kości biodrowej z jej przemieszczeniem.
Złamania złożone - połączone z nadwichnięciem i zwichnięciem odłamów - uszkodzenie pierścienia miednicy.
Objawami złamania miednicy
Objawami złamania miednicy mogą być: bóle samoistne w okolicy uszkodzenia nasilające się w czasie próby ruchu, bolesność podczas próby rozchylania lub ściskania talerzy biodrowych, skrócenie kończyny dolnej (złamanie z przemieszczeniem odłamów) po stronie przemieszczenia, zniekształcenie obrysów miednicy, zatrzymanie moczu (w przypadku uszkodzenia cewki moczowej).
Powikłaniami w tego typu urazach mogą być wstrząsy (przy poważniejszych urazach miednicy) jak również uszkodzenie pęcherza moczowego jak również cewki moczowej (przy obustronnych złamaniach gałęzi kości łonowych).
Leczenie złamań miednicy
Zachowawcze - w przypadku złamań miednicy prostych, bez powikłań. Zaleca się leżenie w łóżku przez okres ok. 4 tygodni w ułożeniu zmniejszającym napięcie mięśni, podawanie leków przeciwbólowych. Złamania połączone z przemieszczeniem odłamów wymagają nastawiania wyciągiem lub ręcznego nastawiania. Po nastawieniu zakłada się na kończyny i miednicę opatrunek gipsowy na okres 6-8 tygodni.
Zespołowe leczenia operacyjne (ortopeda, chirurg ogólny, urolog) - w złamaniach powikłanych uszkodzeniami narządów jamy brzusznej lub miednicy.
Po jakim czasie po przez panewkowym złamaniu miednicy pacjent może być wypisany do domu ~magda b
Rozumiem, że złamanie nie wymagało zabiegu chirurgicznego. W takim przypadku pobyt w szpitalu trwa zwykle około 7-10 dni. Wszystko zależy od stanu ogólnego i chorób towarzyszących. ~medisa.pl
W jakiej pozycji moze pacjent lezec po peknieciu kosci lonowej, czy wskazana jest pozycja polsiedzaca lub lezaca ze zgietymi nn w stawach kolanowych i biodrowych? ~lucyna