Złamanie górnej przynasady kości piszczelowej możemy podzielić na złamania otwarte i zamknięte. Najniebezpieczniejsze są złamania otwarte z uszkodzeniem powierzchni skóry, gdyż grożą one infekcją. Objawami złamania są jak w każdym przypadku ból w okolicy złamania a także pogrubienie obrysu stawu kolanowego, obecność płynu w stawie kolanowym, oraz ograniczenie ruchomości w stawie kolanowym. Leczenie polega na unieruchomieniu w opatrunku gipsowym stopowo-udowym.
Złamania trzonu kości piszczelowej możemy rozróżnić złamanie poprzeczne (mechanizm zgięcia), skośne (mechanizm odwiedzenia lub przywiedzenia) oraz spiralne (mechanizm skręcenia). Złamania nastawia się doraźnie zachowawczo. Po nastawieniu odłamów kończynę unieruchamia się w opatrunku gipsowym stopowo-udowym. Leczenie operacyjne ma zastosowanie tylko jeżeli złamanie jest trudne do nastawienia lub do utrzymania (złamania skośne, spiralne lub złamania wielomiejscowe).
Złamania dolnej przynasady i złamania kostek są to najczęstsze urazy kończyn dolnych. Odczuwalnymi i łatwymi do zaobserwowania objawami są: bóle w okolicy stawu skokowo goleniowego, pogrubienie jego obrysów, ból przy obmacywaniu, ograniczenie ruchów a także wyczuwalne tarcie odłamów. Leczenie polega na nastawieniu złamania w sposób odwrotny do mechanizmu jego powstania, a następnie unieruchomienie w opatrunku stopowo-udowym.