Zespół zaniedbania stronnego
W zespole zaniedbania stronnego chorego cechuje brak reakcji orientacyjnej na bodźce eksponowane po stronie przeciwległej do uszkodzenia mózgu (nie reaguje zachowaniem ani słowem).
Postacie zespołu zaniedbania stronnego
Wyróżnia się 4 postacie zespołu zaniedbania stronnego:
Jednostronne zaniedbywanie przestrzeni (in. zaniedbywanie połowy przestrzeni, agnozja połowy przestrzeni, agnozja wzrokowo-przestrzenna, pomijanie stronne) gdy pacjent zupełnie pomija połowę przestrzeni po stronie przeciwległej do uszkodzenia. Nie zajmuje się tą pomijaną częścią przestrzeni i nie wykonuje czynności np. ruchów, nie zjada porcji jedzenia z połowy talerza. Ignoruje bodźce z danej części przestrzeni.
Zaburzenie to bada:
- Test Rysunku Zegara;
- Test Dzielenia Odcinków (chory przesuwa środek w stronę uszkodzenia).
Nieuwaga połowicza polega na braku reakcji na bodźce po jednej stronie, jednak osoba dostrzega bodziec, na który celowo skieruje się jej uwagę. Chory nie przyjmuje bodźca (słuchowy, wzrokowy, dotykowy) z połowy przestrzeni, ale nie zaniedbuje tej przestrzeni ruchowo, np. je całą kanapkę.
Nieuwaga sensoryczna (in. tłumienie sensoryczne, wygaszanie sensoryczne, rywalizacja percepcyjna) polega na niezdolności do dostrzegania bodźców równocześnie eksponowanych w obu połowach pola widzenia (natomiast chory dobrze rozpoznaje w dowolnej części pola widzenia, gdy bodźce eksponowane są pojedynczo).
Akinezja to spowolnienie ruchowe, opóźnienie lub niezdolność do rozpoczynania ruchu kończyną po stronie przeciwległej do uszkodzenia.
Wygaszenie ruchowe polega na nasileniu akinezji kończyny kontrlateralnej przy próbach wykonywania ruchów obustronnie. To znaczy: chory wykonuje ruchy każdą kończyną oddzielnie, ale nie naraz obiema, np. gdy prosimy by podniósł prawą, lewą a potem obie ręce).
Ola B
Czy znasz jakies publikacje na temat tego zespołu? Ten podział znalazłaś w jakiejś książce?pytam bo zespół pomijania wziąłem jakos temat pracy licencjackiej i akurat takiego podziału nie moge znaleść w żadnych publikacjach. ~Marchef
Trzeba poszukać w wyszukiwarkach. Publikacji jest wiele, np. http://www.termedia.pl/magazine.php?magazine_id=15&article_id=3186&magazine_subpage=ABSTRACT ~medisa.pl
Gabinet Integracji Sensorycznej Siódemka. Zaburzenia integracji sensorycznej. Diagnoza i terapia procesów integracji sensorycznej.
http://centrum7.pl/ ~
Integracja