Zawał mięśnia sercowego (zawał serca)
Niektóre osoby dowiadują się o tym, że przeszły zawał serca podczas przypadkowego badania EKG. Tkanka serca została u nich trwale uszkodzona, natomiast objawy były znikome. W 90% przypadków przyczyną jest pęknięcie blaszki miażdżycowej (na jej powierzchni tworzy się zakrzep, który zamyka całkowicie naczynie). Do innych przyczyn zaliczamy: groźne zaburzenia rytmu serca, skurcz naczynia wieńcowego.
Na zawał serca bardziej narażeni są mężczyźni oraz osoby, w których rodzinie występowały zawały. Ryzyko zachorowania na zawał wzrasta z wiekiem, wysokim poziomem cholesterolu, wysokim ciśnieniem czy otyłością. Wystąpienie zawału jest także większe u palaczy.
Monika K
Witam.
Czy po zawale mięśnia sercowego można się spodziewać kolejnego? Pacjent wypisany do domu jest leczony i pod kontrolą lekarza kardiologa, ma być skierowany na rehabilitację. ~Aneta F
Tak, u osób po zawale serca może dojść do kolejnego, ale już z gorszym skutkiem. Dlatego tak ważne jest stosowanie się do zaleceń lekarza kardiologa. ~medisa.pl
Aneta, zawał może się zdarzyć no i często można powiedzieć, że są takie 2 momenty, w których może się to stać. Pierwszy moment obejmuje pierwsze dni po dokonaniu pierwszego zawału, a drugi to kilka tygodni później. Wtedy istnieje zwiększone ryzyko powtórnego zawału. Poza tym trzeba brać pod uwagę także inne zaburzenia jak arytmie komorowe, tętniaki serca, pęknięcia serca, niewydolność krążenia, niedomykalność zastawek itd. Po zawale niestety problemy się mnożą. Może dochodzić do restenozy naczyń wieńcowych i do wystąpienia ponownych epizodów wieńcowych kilka lat po pierwszym zawale.
Leczenie osoby po zawale także wiąże się z ciągłym przyjmowaniem środków przeciwkrzepliwych - w przypadku gdy są to środki doustne, to istnieje bardzo duże ryzyko krwotowków, które mogą być niebezpieczne. Prowadzenie osoby po zawale to bardzo duże wyzwanie dla lekarza i dla rodziny pacjenta.
Jeśli chcesz o coś jeszcze zapytać, pisz. ~medisa_pl