+medisa.pl - Encyklopedia Zdrowia | Forum | Nowotwory | Choroby | Fizjoterapia | Anatomia
medisa.pl » Radiologia » Zastosowanie badań rentgenowskich

Zastosowanie badań rentgenowskich

Większość badań rentgenowskich jest bezbolesna, chociaż niektóre badania mogą powodować dyskomfort. Oprócz prześwietleń zębów wszystkie badania rentgenowskie są przeprowadzane w szpitalach (bądź w przychodniach lekarskich) przez lekarzy specjalistów - techników radiologów.

Najpierw odsłania się obszar, który ma być prześwietlony, a potem technik przystawia do niego urządzenie do prześwietlenia. Klisza rentgenowska znajduje się w płaskiej kasecie, która znajduje się po drugiej stronie prześwietlanej części ciała. Następnie lekarz opuszcza pomieszczenie, w którym wykonuje się badanie rentgenowskie, aby uniknąć zbędnego napromieniowania i z drugiego pomieszczenie naciska przycisk wyzwalający odpowiednia ilość promieni rentgenowskich. Cały zabieg trwa jedynie kilka minut.

Zdjęcie jest następnie bacznie obserwowane, analizowane i opisywane przez radiologa. Problemy takie jak, np. złamania SA widoczne już na pierwszy rzut oka, ale już rozpoznanie guzków może wymagać więcej czasu.

Specjalistyczne zastosowanie promieni rentgenowskich

Puste lub wypełnione cieczą części ciała (pęcherz moczowy czy układ trawienny) nie są dobrze widoczne na kliszy rentgenowskiej. Powstałe nowe techniki badania radiologicznego pozwala na dokładniejsze zbadanie wszystkich tkanek ciała i na wdrożenie nowego zastosowania promieniowania rentgenowskiego.

Karolina J

Spis pojęć | Kontakt
© +medisa.pl - Internetowa Encyklopedia Zdrowia
Medycyna + Choroby + Zdrowie