+medisa.pl - Encyklopedia Zdrowia | Forum | Nowotwory | Choroby | Fizjoterapia | Anatomia
medisa.pl » Serce » Zastawki serca

Zastawki serca

Zastawki serca są zbudowane z jego tkanki. Składają się z płatków. Ich zadaniem jest utrzymanie prądu krwi w odpowiednim kierunku. Nieodpowiedni kierunek płynięcia krwi wytwarza wsteczny prąd uderzający w płatki zastawek i powoduje ich zamykanie.

Zastawkami między przedsionkami i komorami są zastawki dwudzielna i trójdzielna zapobiegające cofaniu się krwi do przedsionków. Przy wyjściach z serca znajdują się zastawki półksiężycowate, które zapobiegają cofaniu się krwi do serca.

Zastawka półksiężycowata

Zastawka półksiężycowata znajduje się w sercu w dwóch miejscach. Jedna z nich zapobiega cofaniu się krwi płynącej przez pień płucny do serca. Zadaniem drugiej z nich jest zapewnienie właściwego kierunku prądu krwi w aorcie. Obie mają po trzy płatki.

Zastawka dwudzielna i trójdzielna

Zastawki dwudzielna i trójdzielna znajdują się przy ujściach przedsionkowo - komorowych. Zapobiegają cofaniu się prądu krwi z komór do przedsionków. W lewej części serca jest położona zastawka dwudzielna, a w prawej - trójdzielna. Różnią się one ilością płatków. Zastawka dwudzielna posiada ich dwa, a trójdzielna - trzy.

Monika K

Uboga ta wiedza.. :|
nawet na bryk to się nie nadaje, tylko do tłumaczenia przedszkolakom.
Skromnie, inne treści pominięte.. Chcesz coś napisać dla kogoś to zrób to porządnie ~*-/
Jestem zadowolony, owszem wiedza bardzo podstawowa, ale przydatny skrót najprostszych informacji. Szczegółowa wiedza znajduje się w lit. fachowej dla niezadowolonych.. ~Igg
Tak jest! jak nie pociesza Cie ta inf to literatura bedzie najlepszym wyjsciem a nie buszujesz po necie, liczac na nie wiadomo co! ~Tralalala
Spis pojęć | Kontakt
© +medisa.pl - Internetowa Encyklopedia Zdrowia
Medycyna + Choroby + Zdrowie