Zaparcia
Przyczyną zaparć jest nie tylko niewłaściwa dieta (niedobór błonnika w diecie), ale także małe ilości spożywanych płynów, siedzący tryb życia oraz stres. Ze względu na ich charakter dzielimy je na: przypadkowe (niegroźne, związane ze stanem emocjonalnym lub podróżą), krótkotrwałe i nawracające (jako objaw cierpienia spastycznego jelita grubego, zwężeń jako powikłań nieswoistych zapaleń jelit, problemów nowotworowych – gdy widzimy w stolcu krew lub śluz), nawykowe (u osób z upośledzeniem wypróżniania.).
Do możliwych powikłań zaparć zaliczamy: niedrożności jelit, hemoroidy, zapalenie otrzewnej i szczelinę odbytu.
Przewlekłe zaparcia prowadzą często do powstania żylaków. Chorobie sprzyjają: siedzący tryb życia, starszy wiek, depresja, stres, uboczne działanie pewnych leków oraz nadużywanie środków przeczyszczających.
Objawy zaparć
Do
objawów zaparć zaliczamy twardy stolec oraz mniej niż trzy wypróżnienia tygodniowo. Towarzyszy temu nadmierny wysiłek fizyczny związany z defekacją, krwawienie z odbytu, uczucie przepełnienia w żołądku, a niekiedy także kurczowe bóle brzucha, wzdęcia i gazy.
Monika K
Właśnie mam siedzącą prace i występują umnie zaparcia stolec oddaje 2 razy w tygodniu.I musze pomagać sobie środkami przeczyszczającymi ,mam hemoroidy.Prosze o rade i jakic leków używać na hemoroidy oby nie były za drogie Mam na utrzymaniu 3 dzieci i z funduszami umnie nie najlepiej prosze o odpowiedz ~kasia
W aptece może Pani zakupić czopki łagodzące stan zapalny, wywołujący przykre dolegliwości w okolicy odbytu. Ich cena jest rózna, a skuteczność podobna. Zaparcia są wynikiem trybu życia, proszę starać się stosować odpowiednią dietę, bogatą w błonnik, zwiększyć aktywność fizyczną, może łącznie z dziecmi (rowery? spacery po lesie?). Jeśli i to nie pomoże to najlepiej skonsultować się z lekarzem rodzinnym. ~medisa.pl