Zapalenie oskrzelików u noworodków
Noworodek to jedna z grup, która jest często narażona na choroby wirusowe. Dzieje się tak zazwyczaj jesienią lub zimą. Dodatkowym czynnikiem jest wzrastanie w otoczeniu innych dzieci, które mogą być nosicielami zarazków.
Ostre zapalenie oskrzelików u tak małego dziecka jest konsekwencją kataru, który w początkowym swym okresie wygląda niegroźnie.
Zapalenie oskrzelików to choroba dotykająca małe dzieci, przed trzecim rokiem życia. Dlatego u nich zapalenie to jest najbardziej niebezpieczne.
Objawami, jakie można zauważyć u dziecka to: płacz, marudne i pobudzone zachowanie, odmowa przyjmowania pokarmu, szybki oddech, świsty przy oddychaniu, podwyższona temperatura, sine wargi, podniesione doły nadobojczykowe i żebra, wymioty.
Podniesione żebra mogą świadczyć o tym, że płuca za wszelką cenę chcą zdobyć powietrza, a wymioty mogą prowadzić do odwodnienia.
Monika K
Witam.Moje 10mies.dziecko mialo zapalenie oskrzelikow i teraz znowu ma te same objawy.Czy to mozliwe,ze nastapil nawrot choroby.pozdrawiam ~Betty
Betty, zapalenie oskrzelików u dziecka może wynikać z różnych przyczyn, najczęściej wirusowych. Może także wynikać z nadkażeń bakteryjnych. Moim zdaniem, jeśli zapalenia nawracają, należy pójść do pediatry-pulmonologa. Nawracające zapalenia oskrzelików u dzieci mogą sugerować wrodzone zaburzenia odporności lub mukowiscydozę. Istnieje bardzo wiele odmian mukowiscydozy, ze względu na to, że mutacji odpowiedzialnych za tę chorobę w genie CFTR jest bardzo wiele. Należałoby więc wykonać test potowy a potem badanie genetyczne w celu zróżnicowania przyczyn nawracających zapaleń dolnych dróg oddechowych. Obraz mukowiscydozy może być bardzo zróżnicowany. Trzeba to zdiagnozować zanim zbombardujesz dziecko serią antybiotyków. ~medisa_pl