Zapalenie krtani należy do procesów zapalnych, które obejmują błonę śluzową krtani. Zapalenie dzieli się na ostre i przewlekłe.
Ostre zapalenie krtani przebiega bardzo szybko i postępująco. Wpływa na głos, przez co chory ma chrypkę. Często odczuwa ból w narządzie, zwłaszcza podczas mówienia. Czasami współistnieją objawy bardziej ogólnej choroby, takiej jak nieżyt nosa czy grypa. Zapalenie krtani jest najczęściej częścią tych chorób.
U małych dzieci, a szczególnie u niemowląt, zapalenie krtani zwęża lub nawet zamyka drogi oddechowe. Jest to spowodowane obrzękiem, który prowadzi do uduszenia. W przypadku wystąpienia objawów świadczących o zaburzeniach oddychania należy natychmiast wezwać pogotowie i przewieźć dziecko do szpitala.
Przewlekłe zapalenie krtani objawia się chrypką. Występuje ona cały czas i ma zmienne nasilenie. Towarzyszy jej chrząkanie oraz w trakcie mówienia tendencja do osłabiania głosu.
Powstanie reakcji zapalnych wewnątrz krtani jest spowodowane przez substancje drażniące drogi oddechowe. Są to: alkohol, dym tytoniowy, pył w powietrzu, chemiczne środki drażniące, zmiana temperatury, zmiana wilgotności powietrza, krzyk.
Gdy chrypka trwa dłużej niż 10 dni, należy zwrócić się do lekarza. On zaleci dokładniejsze badania, które mają na celu wykluczenie cięższych zmian w organizmie.
Monika K