Tęgoryjec to najbardziej powszechny rodzaj obleńca. Przenoszony jest przez ludzi kał w warunkach niehigienicznych. Pasożyt ten jest rozpowszechniony w krajach tropikalnych, gdzie jaja tęgoryjca często znajdują się w ziemi. Przenoszą się one do organizmu człowieka w zakażonej żywności albo przez kontakt ze skóra podczas chodzenia boso. Niektóre larwy tęgoryjca mogą przedostać się do ciała chorego też przez drobne skaleczenia.
Larwy migrują z krwią do płuc i tchawicy, skąd mogą być połknięte i przeniesione do przewodu pokarmowego. Tutaj larwy dojrzewają, a potem produkują jaja, które pojawią się w stolcach zarażonej osoby.
Jeśli robaki przedostaną się do organizmu przez skórę. Początkowo może wystąpić tylko swędząca wysypka. Kiedy zakażenie pasożytami postępuje, ujawniają się kolejne objawy: biegunka; ból i skurcze brzucha; nudności; silne swędzenie w miejscu wniknięcia larw tęgoryjca.
Jeśli osoba jest zarażona psim czy kocim tęgoryjcem, jedynym objawem choroby jest swędząca, czerwona wysypka, ponieważ ten rodzaj tęgoryjca pozostaje pod skóra, a nie przenika do krwioobiegu.
Karolina J