Zakażenia ucha charakteryzują się zakażeniami wirusowymi, bakteryjnymi i grzybiczymi na które jest podatne ucho zewnętrzne i wewnętrzne. Do zakażenia ucha zewnętrznego może dojść podczas pływania w zanieczyszczonej wodzie lub w wyniku urazu przewodu słuchowego.
Ostre zapalenie ucha środkowego jest zazwyczaj skutkiem przeziębienia lub grypy, które mogą powodować obrzęk i niedrożność trąbki Eustachiusza. Zakażenia może przybrać postać przewlekłą co powoduje niszczenie błony bębenkowej.
Przed powszechnym stosowaniem antybiotyków i drenażu jamy bębenkowej powikłania zapalenia ucha wewnętrznego, zapalenie wyrostka sutkowatego (infekcja kości położonej do tyłu od ucha) czy nawet ropień mózgu były dosyć częstymi powikłaniami. Aktualnie szybkie leczenie nie dopuszcza do niebezpiecznych następstw.
Zapalenie błędnika jest schorzeniem dotykającym ucho wewnętrzne. Jest wywołane zwykle infekcją wirusową, a jego objawy są początkowo bardzo burzliwe.
Objawy te to na przykład:
- zawroty głowy,
- wymioty,
- zaburzenia równowagi,
- oczopląs,
- głuchota po chorej stronie.
Zapalenie błędnika pojawia się czasami po przeziębieniu lub infekcjach grypopochodnych i może trwać 6-8 tygodni, a czami nawet dłużej. Zapalenie błędnika wymaga leczenia szpitalnego.
Karolina J