+medisa.pl - Encyklopedia Zdrowia | Forum | Nowotwory | Choroby | Fizjoterapia | Anatomia
medisa.pl » Zaburzenia psychiczne » Zaburzenia hipochondryczne (hipohondria)

Zaburzenia hipochondryczne (hipohondria)

Przyczyną zaburzeń hipochondrycznych (hipohondria) są czynniki dziedziczne, środowiskowe i stresujące przeżycia.

Objawy zaburzeń hipochondrycznych to: nadmierne zaabsorbowanie stanem zdrowia własnego organizmu; przekonanie o byciu chorym mimo braku potwierdzenia podczas badań; ciągły lęk przed chorobą. Zapienienia lekarzy o dobrym zdrowiu i pozytywne wyniki badań nie uspokajają pacjenta, a mogą wręcz wywoływać obawę, że lekarz nie potrafi rozpoznać choroby.

Dodatkowo depresja występująca jednocześnie z hipochondrią znacznie pogarsza rokowania pacjenta.

Diagnostyka hipochondrii jest oparta na podstawie wywiadu z chorym i badania ogólnego stanu zdrowia. Objawy muszą się utrzymywać przez minimum pół roku i nie mogą być związane z inną chorobą psychiczną.

Najważniejsza w leczeniu hipochondrii jest psychoterapia. W niektórych przypadkach oprócz psychoterapii stosuje się także leki przeciwdepresyjne.

Monika K

Boli mnie całe ciało (trzustka,wątroba,brzuch,zimno w nosie) jestem zmęczona nie chce mi się żyć.Wciąż o tym mówię. Myślę, że długo nie pożyję, martwię się kto wychowa dzieci.
Czy to są prawdziwe choroby, czy hipochondria?---Iwona ~Iwona
To może być depresja sama w sobie lub dwie nakładające się jednostki chorobowe, z których jedną jest właśnie depresja. Najlepiej wykonać badania kontrolne w kierunku chorób wątroby i trzustki. ~medisa.pl
Czasami wydaje mi sie ze moge miec zawal chociaz mam 25 lat ale moze to byc na tle nerwowym poza tym mam czesto przyspieszone bicie serca i odczuwam niepokoj i lek oraz wydaje mi sie ze mam dusznosci. Czasami wydaje mi sie ze mam jakis nowotwor. Czy to hipohondria? ~Jola Sz
Spis pojęć | Kontakt
© +medisa.pl - Internetowa Encyklopedia Zdrowia
Medycyna + Choroby + Zdrowie