+medisa.pl - Encyklopedia Zdrowia | Forum | Nowotwory | Choroby | Fizjoterapia | Anatomia
medisa.pl » Ultradźwięki » Zabiegi ultradźwięków

Zabiegi ultradźwięków

Ultradźwięki jak wiadomo są to drgania mechaniczne o częstotliwości przekraczającej granicę słyszalności ucha ludzkiego. W fizykoterapii znajdują zastosowanie ultradźwięki o częstotliwościach 800, 1000, 2400 i 3000 kHz.

W organizmie następuje wiele zmian podczas działania ultradźwięków na poszczególne tkanki. W trakcie wykonywania zabiegu dochodzi do mikromasażu tkanek. Spowodowane jest to wahaniem ciśnień w przebiegu fali ultradźwiękowej. Zabieg może również wywoływać uczucie ciepła, stopień tego doznania jest uzależniony od dawni natężenie ultradźwięków, czasu zabiegu a także właściwości fizycznych tkanki. Najszybciej nagrzewa się tkanka nerwowa, później mięśniowa a najsłabiej tkanka tłuszczowa. Jednymi zmian fizykochemicznych zachodzących w organizmie, podczas wykonywania zabiegu są, rozpad białek oraz zwiększenie przewodności elektrycznej.

Działanie ultradźwięków nie ogranicza się jedynie do działania miejscowego, obejmuje ono cały organizm. Stosowanie zabiegu na okolice splotów nerwowych, można drogą odruchową uzyskać zmiany w odległych narządach i układach organizmu.

Działanie ultradźwięków stosuje się w celach: zmniejszenia dolegliwości bólowych, zmniejszenia napięcia mięśni, rozszerzania naczyń krwionośnych, leczenia procesów zapalnych. Badania wykazały szkodliwy wpływ ultradźwięków na tkanki małych zwierząt, jednak wyników tych nie można przenosić na warunki zabiegów leczniczych wykonywanych na ludziach. Przy sprawnej aparaturze oraz odpowiedniej dawce ultradźwięków, zabiegi te są całkowicie bezpieczne dla człowieka.

Zabiegi kosmetyczne ultradźwiękami przy endoprotezie stawu biodrowego? ~Xxx
Czy można stosować zabiegi ultradźwiękami przy tytanowej protezie stawu biodrowego? ~Jola
Spis pojęć | Kontakt
© +medisa.pl - Internetowa Encyklopedia Zdrowia
Medycyna + Choroby + Zdrowie