+medisa.pl - Encyklopedia Zdrowia | Forum | Nowotwory | Choroby | Fizjoterapia | Anatomia
medisa.pl » Ciepłolecznictwo » Zabieg sauny

Zabieg sauny

Sauna jest to zabieg z zakresu fizykoterapii najczęściej stosowany do celów leczniczych jak i higienicznych, jest on coraz częściej stosowany w salonach odnowy biologicznej. Zabieg ten jest połączeniem przegrzania organizmu przy użyciu suchego gorącego powietrza z okresowym oddziaływaniem dużej wilgotności oraz z następującym po zabiegu etapem schłodzenia ciała zazwyczaj jest to kąpiel zimna, natrysk lub polewanie.

W zależności od poziomu ławek umieszczonych w pomieszczeniu następuje różnica temperatur:
- I ławeczka ok. 50 st. C
- II ławeczka 60-70 st. C
- III ławeczka 80-90 st. C

Zabieg sauny zazwyczaj trwa około 2 godzin. Przed zabiegiem na około 30 minut należy odpocząć, usunąć biżuterię, soczewki kontaktowe. Przed I-szym wejściem należy zażyć kąpieli kosmetycznej która ma za zadanie dokładne oczyszczenie skóry, po kąpieli należy wytrzeć ciało do sucha (sucha skóra poci się szybciej). Z sauny należy korzystać nago, owijanie się ręcznikiem jest błędem, najczęściej zaczynamy od II-giej ławeczki stopniowo przechodząc na wyższy poziom.

W saunie mogą przebywać minimum dwie osoby, ciała osób w saunie nie powinny się stykać, należy zachowywać się spokojnie, nie chodzić i nie rozmawiać, należy siedzieć na bawełnianym ręczniku z rękami na kolanach lub leżeć z nogami ugiętymi, nie należy pić płynów podczas zabiegów. Z sauny należy korzystać 2 godziny po posiłku, ale nigdy na czczo. Gdy chcemy w czasie zabiegu zwiększyć przegrzanie organizmu polewamy kamienie na piecu zwykłą wodą co powoduje wzrost wilgotności powietrza, chwilowo zatrzymuje się wydzielanie potu co zwiększa efekt przegrzania organizmu. Czas pobytu około 10 min.

Po wyjściu z sauny czas na kąpiel powietrzną tzn. chodzenie, głębokie oddechy, później zabieg zimny ochładzanie organizmu, jest to integralną częścią zabiegu a jego pominięcie jest szkodliwe, czas trwania 8-12 min. Stosujemy 2-3 cykle przegrzania i schładzania. Po ostatnim odpoczynek 30 min.

Spis pojęć | Kontakt
© +medisa.pl - Internetowa Encyklopedia Zdrowia
Medycyna + Choroby + Zdrowie