Działanie lecznicze parafiny związane jest z jej właściwościami fizycznymi. Utrzymuje ona długo ciepło i powoli oddaje je otoczeniu. Po zastygnięciu zmniejsza swoją objętość o 10-20% co powoduje wywieranie ucisku np. na kończynę zwiększający się dodatkowo podczas wzrostu objętości przegrzanej w czasie zabiegu kończyny. Poprzez to zwiększa się przekazanie tkankom ciepła a z drugiej strony zmniejsza się odprowadzanie tego ciepła z prądem krwi. Zaraz po zdjęciu okładu z parafiny skóra może być blada, spocona i gorąca po czym szybko ulega zaczerwienieniu w wyniku rozszerzania naczyń krwionośnych.
Wskazania do stosowania okładów z parafiny nie odbiegają od ogólnie przyjętych zasad stosowania ciepła. Zabiegi te są szczególnie przydatne podczas leczenia stanów zapalnych stawów i tkanek miękkich których kształt umożliwia wykorzystanie ucisku występującego w czasie stygnięcia parafiny, blizny pooperacyjne, przykurcze pourazowe i pooperacyjne, choroby obwodowe układu nerwowego, stany pourazowe (nie grożące wylewem krwawym).
Do zabiegów używa się parafiny stałej (parafinum solidum). Parafina w stanie stałym przejawia właściwości małego przewodnictwa cieplnego co wraz z dużą jej powierzchnią sprawia, że jest bardzo przydatna do zabiegów ciepłoleczniczych ze względu na powolne oddawanie ciepła.
Parafina jest przygotowywana w tzw. prafinowej kuchni, aby ją uzyskać należy do ok. 20 kg parafiny rozpuszczonej dodać 1 litr parafiny ciekłej. Parafinę po oczyszczeniu i wyjałowieniu używa się wielokrotnie. Parafina jaką używa się do okładów ma temperaturę ok. 60 st. C i jest ona w stanie ciekłym. Za pomocą płaskiego pędzla należy pokrywać parafiną okolice ciała która ma zostać poddana zabiegowi tak długo aż jej warstwa będzie miała grubość 1-2 cm. Nałożoną parafinę należy dokładnie owinąć papierem woskowym, ceratką, lub folią plastykową i ciepłym kocem. Czas zabiegu powinien wynosić 30-60 min.
Bardzo często można spotkać jeszcze inny sposób wykonywania zabiegu z użyciem parafiny, a mianowicie tzw. skarpetki lub rękawice parafinowe. Poprzez kilkakrotne zanurzenie stopy lub dłoni w parafinie można uzyskać odpowiednia grubą jej warstwę, a następnie postępować jak w przypadku metody opisanej wyżej.
Kąpiel parafinowa miejscowa - zabiegowi temu poddaje się ręce lub nogi w specjalnie wyprofilowanej do tego celu wannie. W ścianach wanny znajduje się grzałka która zapewnia utrzymanie stałej temperatury parafiny w granicach 40-50 st C.