Wzrost kości
Kości wzrastają już u nienarodzonego dziecka. Powstają z elastycznych chrząstek, które w czasie wzrastania są zastępowane przez jednolitą kość. Jest to proces nazywany kostnieniem. Po urodzeniu zachodzi w trzonach i głowach kości. W celu uzyskania pełnych rozmiarów kości rosną do 20. roku życia.
Wzrost kości następuje w obrębie płytki chrzęstnej między główką, a trzonem kości. Komórki występujące w płytce dzielą się intensywnie i budują nową chrząstkę, która jest zastępowana przez nową kość.
Niemowlę
W kościach długich noworodka rozpoczyna się proces kostnienia. Są to kości palców i śródręcza. Kości nadgarstka nadal są zbudowane z chrząstki.
Dziecko
U dziecka kości stale się wydłużają. W wieku lat czterech kostnienie przebiega w trzonach i głowach kości długich oraz w krótkich kościach nadgarstka.
Młodzieniec
U młodzieńca kości ciągle przyrastają na długość. Wypełniają przestrzenie pomiędzy trzonami i głowami kości długich. U 11-letniego człowieka kości kostnieją i powiększają się.
Dorosły
U dorosłego człowieka, który skończył 20 lat, proces wzrostu kości jest zakończony. Tylko niektóre kości, jak kości nosowe i żuchwa, rosną powoli przez całe życie. Po zakończeniu wzrostu kości są stale regenerowane, czyli naprawiane.
Monika K
Czy są jakieś Środki naturalne Na Wzrost wysokości ciała? ~Niski Człowiek
Na niskorosłość/karłowatość stosowana jest terapia hormonalna, ale w takim wypadku trzeba udać się do lekarza. ~Helena
Czy jeżeli żuchwa rośnie całe życie, to można pobudzić ją do wzmożonego rośnięcia? ~Anon