+medisa.pl - Encyklopedia Zdrowia | Forum | Nowotwory | Choroby | Fizjoterapia | Anatomia
medisa.pl » Układ oddechowy » Wymiana tlenu i dwutlenku węgla

Wymiana tlenu i dwutlenku węgla

Tlen jest bardzo potrzebny do życia dla każdej komórki organizmu człowieka. Dlatego musi być zapewniony stały dopływ tego gazu. Tlen wnika do płuc podczas aktu wdechu. Tam jest pobierany przez krew i rozprowadzany po całym organizmie. W tym samym czasie z tkanek jest usuwany dwutlenek węgla, szkodliwy produkt odpadowy. Podczas wydechu jest on wydalany z płuc.

Tlen jest potrzebny komórkom do uzyskania energii. Podczas licznych reakcji powstaje dwutlenek węgla, który należy usunąć z organizmu. W układzie krążenia pracujące serce zapewnia stały dopływ krwi do każdej komórki ciała.

Krew, w której znajduje się tlen, nazywa się krwią natlenowaną. Jest ona rozprowadzana od płuc, do serca i do wszystkich tkanek i narządów w organizmie. Z nich odpływa krew odtlenowana, która nie zawiera już tlenu, a szkodliwy dwutlenek węgla. Jest ona pompowana powrotem do serca i do płuc. Z nich dwutlenek węgla zostaje wydalony do atmosfery.

Wymiana gazowa odbywa się w pęcherzykach płucnych. Są to mikroskopijne woreczki, w liczbie około 300 milionów. Każdy pęcherzyk jest pokryty włosowatymi naczyniami krwionośnymi, które są bardzo małe.

Wymiana gazowa następuje pomiędzy dwoma składnikami atmosfery: tlenu i dwutlenku węgla. Tlen z pęcherzyków przenika do krwi, a dwutlenek węgla w odwrotnym kierunku. Tlen jest pobierany do organizmu w akcie wdechu, a dwutlenek węgla - wydalany z organizmu w akcie wydechu. Czynności oddechowe tworzą złożony cykl, który jest powtarzany ciągle.

Krew wymienia tlen na dwutlenek węgla w tkankach organizmu. Tlen przenika przez ściany naczyń krwionośnych włosowatych do tkanek. Każda komórka w tej tkance potrzebuje go do wytwarzania energii. Produkt licznych reakcji komórkowych, zbędny i szkodliwy dwutlenek węgla przenika z tkanek do naczyń krwionośnych.

Krew bogata w tlen płynie z serca poprzez duże naczynia tętnicze takie jak aorta, aby rozprowadzić gaz po całym organizmie. Dwutlenek węgla jest transportowany powrotem przez serce do płuc za pomocą żył.

Monika K

Witam ! po jakim czasie wdychania co2 srednim stęzeniu będzie wykrywalny w gazometrii krwi . POZDRAWIAM ~M
W zasadzie wdychamy taki CO2, w związku z czym można go łatwo zbadać w gazometrii krwi tętniczej dosyć szybko. ~medisa.pl
Bardzo fajnie,prosto napisane. ~Danka
Spis pojęć | Kontakt
© +medisa.pl - Internetowa Encyklopedia Zdrowia
Medycyna + Choroby + Zdrowie