W przypadku kobiet z nowotworem macicy lub szyjki macicy histerektomia może być niezbędną operacją ratującą życie. Większa ilość operacji jest jednak wykonywane z powodu ciągle występującego bólu , który jest obecny podczas miesiączkowania lub podczas przewlekłego zapalenia narządów miednicy.
Bolesne lub zbyt długo trwające miesiączki mogą być wynikiem mięśniaków. Są to łagodne guzki umiejscowione w ścianie macicy. Można je usunąć, ale nie zawsze przynosi to zamierzone efekty, ponieważ mięśniaki mają tendencję do odnawiania się. Lekarz może w takim przypadku zaproponować zabieg histeraktomii, która zapewnia całkowite usunięcie dolegliwości.
Jeszcze inną przyczyną bolesnych lub zbyt obfitych miesiączek może być nasilona endometrioza (gruczolistość), dochodzi do niej na skutek przedostania się komórek błony śluzowej do innych tkanek jamy brzusznej i rozrastania się w nich. Jeśli endometrioza nie da się wyleczyć oraz, jeśli chirurgiczne usunięcie torbieli tworzących się w jej przebiegu także nie przynosi efektów, lekarz może zaproponować wykonanie histerektomii. Dolegliwości spowodowane mięśniakami i endometriozą ustają po przejściu klimakterium.
Histerektomia jest także konieczna w przypadku wypadania macicy, dzieje się tak gdy więzadła utrzymujące macicę, pęcherz moczowy i odbyt rozluźniają się. Bywa, że w zaburzeniu tym dochodzi do wysunięcia macicy i pochwy na zewnątrz. Zdarza się to jednak bardzo rzadko.
Karolina J