Wrodzone zaburzenia są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów dzieci w krajach rozwiniętych. Większość wrodzonych zaburzeń występuje w formie nieprawidłowości anatomicznych, oraz funkcjonalnych, które są widoczne przy porodzie.
Rozpoznano już tysiące wrodzonych zaburzeń, w tym wiele przypadków poważnych, które są nieuleczalne lub stają się przyczyną martwych urodzeń. Wiele zaburzeń wrodzonych może być jednak skutecznie leczonych.
Głównymi przyczynami zgonów niemowląt w krajach rozwiniętych są wady wrodzone mózgu i centralnego układu nerwowego, serca oraz naczyń krwionośnych. Najwięcej zgonów w wyniku tych wad występuje w pierwszym roku życia, najczęściej w pierwszym miesiącu.
Przykłady wrodzonych zaburzeń to np.:
- malformacja, czyli widoczne w momencie urodzenia wady budowy narządów, będące efektem zaburzenia rozwoju embrionalnego lub płodowego. Są to wady wrodzone serca i rozszczep kręgosłupa, rozszczep wargi i podniebienia. W zespole Downa występują mnogie malformacje.
- deformacje to wady wywołane przez uszkodzenie części płodu, który wcześniej rozwijał się prawidłowo. Deformacja to np. stopa końsko-szpotawa.
- dysplazja to zaburzenia procesu różnicowania tkanek, mogą one dotyczyć skóry, kości, nerwów oraz organów wewnętrznych.
Karolina J