Wole obojętne
Wole obojętne to powiększenie gruczołu tarczycowego bez zaburzeń wydzielania hormonów. Jeśli powiększenie jest duże, może prowadzić do ucisku na tchawicę i okoliczne tkanki. Utrudnia to choremu połykanie i oddychanie.
Przyczynę powiększonego gruczołu tarczycowego jest niedobór jodu w diecie. Organizm, nie mając dość jodu, by sprostać zapotrzebowaniu w produkcji hormonów, zwiększa masę tkanki produkującej hormon.
Diagnostyka, leczenie, profilaktyka wola obojętnego
Aby zdiagnozować wole obojętne należy wykonać USG tarczycy i oznaczyć poziom hormonów tarczycowych we krwi. Z kolei leczenie polega na podaniu preparatów tyroksyny (T4), rzadziej jodu lub jodu i tyroksyny. Gdy wole uciskają na tchawicę i próba leczenia farmakologicznego nie przynosi poprawy oraz przy podejrzeniu raka tarczycy, wole można usunąć chirurgicznie. Aby zapobiec pojawieniu się wól obojętnych należy stosować dietę bogatą w jod.
Monika K
Witam serdecznie.Tydzien temu miałam usunięte wole obojętne,niepokoi mnie opuchlizna jaka mam na szyi jest ona zaczerwieniona i sprawia uczucie bardzo napiętej,Byłam wczoraj u lekarza i powiedział że tak może być.Ile to może trwać i czy nie muszę brać jakiś leków? ~Kasia
Narazie nie zaleca się stosowania leków, oprócz przeciwbólowych. Obrzęk i napięcie może być związane z obecnością szwów podskórnych, takie dolegliwości mogą potrwać 2-4 tyg. ~medisa.pl