Węzły chłonne są narządami układu limfatycznego, jest ich łącznie około ponad sto tysięcy. Rozmieszczone są wzdłuż naczyń chłonnych. Ich kształt przypomina fasolkę. Ich funkcja polega na oczyszczaniu płynu tkankowego, chłonki, z niebezpiecznych bakterii i szkodliwych substancji. Muszą to zrobić zanim chłonka trafi z powrotem do krwi.
Węzły przyjmują chłonkę z naczyń chłonnych. To tam, w ich miąższu, jest oczyszczana przez specjalne komórki. W warstwie zewnętrznej są to przede wszystkim limfocyty, a w warstwie wewnętrznej - inne komórki żerne. Zadaniem wyspecjalizowanych komórek jest rozpoznanie patogennych bakterii oraz niszczenie ich.
Limfocyty walczą w obcymi organizmami za pomocą przeciwciał, które są specjalnymi substancjami chemicznymi. Po oczyszczeniu chłonka spływa do krwi.
Limfocyty, wyspecjalizowane komórki do walki z patogenami, są wytwarzane przez węzły chłonne. Węzły zawierają okrągłe grudki chłonne, w których komórki mogą się namnażać. Między grudkami znajduje się obszar, przez który przepływa płyn tkankowy. W tym miejscu chłonka zostaje oczyszczona.
Monika K