+medisa.pl - Encyklopedia Zdrowia | Forum | Nowotwory | Choroby | Fizjoterapia | Anatomia
medisa.pl » Dziecięce porażenie mózgowe » Wady w rozwoju ośrodkowego układu nerwowego

Wady w rozwoju ośrodkowego układu nerwowego

Nieprawidłowości w rozwoju ośrodkowego układu nerwowego rozwijają się już w okresie zarodkowym. Często mogą prowadzić do mózgowego porażenia dziecięcego. Nie zawsze są jedyną przyczyną tego schorzenia. Zaburzenia rozwojowe ośrodkowego układu nerwowego możemy zakwalifikować do czterech grup:

- wady mieszczące się w pojęciu dysgrafii, powstające w wyniku zaburzeń rozwojowych o typie nieprawidłowego zamykania się cewy nerwowej (bezmózgowie, przepuklina oponowo-mózgowa, oponowa i oponowo-rdzeniowa),

- wady rozwojowe dotyczące struktur linii środkowej mózgu
(np. niedokonany podział przodomózgowia, wady rozwojowe o typie całkowitego lub częściowego braku ciała modzelowatego oraz często łączące się z nimi wady przegrody przezroczystej),

- wady wynikające z zaburzeń migracji neuroblastów,

- inne, niesprecyzowane wady ośrodkowego układu nerwowego (np. małogłowie prawdziwe, wielkogłowie, wodogłowie wrodzone, wodomózgowie, prawdziwa dziurkowatość mózgu, liczne wady rozwojowe móżdżku, wady naczyń mózgowych).

Zatrucie ciążowe to częste i ciężkie schorzenie przyszłych matek określane inaczej jako EPH-gestoza. Do pierwszych i zasadniczych objawów tej choroby zaliczamy podwyższone ciśnienie krwi tętniczej, białkomocz oraz obrzęki. Choroba przyjmuje postać rzucawki, która przejawia się atakiem drgawek, zdarza się utrata świadomości przez chorą a także może prowadzić do śpiączki. Taki napad może wystąpić w każdym okresie ciąży. Jest bardzo niebezpieczne dla dziecka i samej ciężarnej. Nadciśnienie może doprowadzić do wylewu a w następstwie nawet do zgonu. Dziecko narażone jest na niedotlenienie, niedokrwienie organizmu, uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego w efekcie napadu drgawek, przy których dochodzi do skurczu naczyń krwionośnych.

Cukrzyca, jedna z chorób mogących towarzyszyć może również spowodować powikłania rozwojowe dziecka. Niedokładnie leczona, zaniedbana, utajona w szczególnym stopniu może się także przyczynić nawet do zgonu dziecka. Wiele dzieci rodzi się z wadami wrodzonymi takimi jak wady serca, czy ośrodkowego układu nerwowego. Występują również zaburzenia oddychania, krążenia. Dzieci rodzą się ze znaczną nadwagą.

Matki z chorobami dziecka w obecnych czasach są pod doskonałą opieką nie tylko położnika ale także kardiologa. Leczona niewydolność krążenia kobiety ciężarnej nie stanowi większego zagrożenia dla płodu. Natomiast zaburzenie krążenia nieprawidłowo leczone może pozostawić znaczne ślady w ośrodkowym układzie nerwowym dziecka. Często dochodzi do przedwczesnych porodów dzieci matek z niewydolnością krążenia, nabytymi lub wrodzonymi nie leczonymi wadami serca.

Inną przyczyną zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego noworodka może być choroba niedokrwienna matki. Wiąże się ona między innymi z defektami krwinek czerwonych, niedostateczną ilością żelaza. Niedokrwistość może być spowodowana również patologicznym przebiegiem ciąży, częstym krwawieniem z dróg rodnych kobiety lub też niepoprawnie przebiegającym porodem.

Spis pojęć | Kontakt
© +medisa.pl - Internetowa Encyklopedia Zdrowia
Medycyna + Choroby + Zdrowie