Uszkodzenie łąkotek
Uszkodzenie łąkotek to najczęstszy uraz stawu kolanowego. Pojawia się podczas nagłego prostowania kolana z nadmierną siłą przy częściowej rotacji goleni względem uda. Najczęściej uszkodzeniu ulega łękotka środkowa. Uszkodzenie to może mieć różny charakter: rozwarstwienia, rozkawałkowania, oderwania fragmentu czy pęknięcia.
Objawy uszkodzenia łąkotek
Objawy uszkodzenia łąkotek to: wysięk, bolesność uciskowa przy obmacywaniu okolicy szpary stawowej oraz okresowe blokowanie stawu i niemożność wykonanie niektórych ruchów.
Diagnostyka i leczenie uszkodzenia łąkotek
Badanie manualne ujawnia nieprawidłową ruchomość łękotki. Podczas chodzenia kolano może okresowo trzeszczeć, "przeskakiwać" oraz blokować się. USG, rezonans magnetyczny i artroskopii ułatwiają diagnozę.
W zależności od stopnia uszkodzenia i rodzaju stosuje się leczenie zachowawcze w postaci unieruchomienia oraz zabiegowe. Po operacji naprawy łąkotki wymagane jest unieruchomienie oraz rehabilitacja. Jeśli nie da się przeprowadzić tego zabiegu, zalecany jest przeszczep ze zwłok, proteza kolagenowa lub „proteza” z własnego ścięgna mięśnia pacjenta.
Monika K
Gdzie można w Polsce wszczepic łękotke ~ania
Boli mnie kolano w okolicach łekotki boli jak dotyka podzczas chodzienia nie jest spuchniete gram amatorsko w piłke nożną reczna i koszykówke ~pati
Pati, udaj się do ortopedy, który musi Cię dokładnie zbadać, bez tego trudno stwierdzić czy to wynik urazu czy stan zapalny. ~medisa.pl