Układ pokarmowy człowieka bierze udział w procesie trawienia. Rozkłada pokarmy na proste związki, które są wykorzystywane do uzyskania energii potrzebnej do życia każdej komórki ciała. Układ składa się z wielu narządów powiązanych ze sobą czynnościowo. Przypomina długą rurę, z którą łączą się gruczoły takie jak trzustka czy wątroba.
Pierwszą częścią układu pokarmowego jest jama ustna. Tam pokarm zostaje rozdrobniony w czasie gryzienia i żucia oraz zwilżony przez ślinę. Już w jamie ustnej zaczynają działać enzymy trawienne rozkładające pokarm na proste związki.
Następnie pokarm przechodzi do gardła i do przełyku. Przemieszczanie pokarmu odbywa się dzięki ruchom perystaltycznym (robaczkowym) mięśni tworzących ściany narządu. Ściany żołądka wytwarzają soki trawienne, które są mieszane razem z trafiającym tam pokarmem. Jest on rozdrabniany i rozcierany przez kurczące się warstwy mięśni żołądka.
Następnie pokarm przechodzi do jelita cienkiego, gdzie jest trawiony i wchłaniany do krwioobiegu przez kosmki jelitowe znajdujące się na błonie śluzowej. Niestrawiony pokarm jest przesuwany do jelita grubego, gdzie następuje odciąganie wody i soli mineralnych oraz formowanie kału. Kał jest wydalany na zewnątrz w procesie zwanym defekacją.
Monika K