+medisa.pl - Encyklopedia Zdrowia | Forum | Nowotwory | Choroby | Fizjoterapia | Anatomia
medisa.pl » Układ oddechowy » Układ oddechowy człowieka

Układ oddechowy człowieka

Układ oddechowy człowieka pozyskuje tlen dla komórek ciała. W skład układu wchodzą górne drogi oddechowe oraz dolne, czyli płuca. W pobieraniu tlenu pomagają również mięśnie oddechowe. Układ oddechowy dostarcza niezbędny komórkom tlen, a wydala szkodliwy dwutlenek węgla.

Tlen jest niezbędny komórkom do produkowania pokarmu. Jest on pobierany do organizmu w trakcie wdechu. Zbędny dwutlenek węgla jest usuwany z płuc w trakcie wydechu. Akt wdechu i wydechu jest wzmagany przez przeponę oraz kurczące się i rozkurczające się mięśnie oddechowe.

Wdech

Podczas wdechu powiększa się objętość klatki piersiowej. Ciśnienie w jej wnętrzu jest wtedy niższe niż na zewnątrz. Umożliwia to skurcz przepony, która kurcząc się, spłaszcza i obniża się. Na skutek różnicy ciśnień powietrze płynie przez nos, gardło, krtań, tchawicę i oskrzela do płuc. Zawiera ono około 21 proc. tlenu i tylko 0,04 proc. dwutlenku węgla. Dzięki obniżeniu ciśnienia, podczas aktu wdechu płuca rozszerzają się.

Wydech

Podczas wydechu klatka piersiowa zmniejsza swoją pojemność. Przepona kurczy się, unosi i przyjmuje kształt kopuły. Płuca są przez nią uciskane.

Ciśnienie we wnętrzu klatki piersiowej jest wyższe niż na zewnątrz. Na skutek takiej różnicy ciśnień, powietrze przepływa przez płuca, oskrzela, tchawicę, krtań, gardło i nos na zewnątrz. W powietrzu wydychanym jest 16 proc. tlenu i 4 proc. dwutlenku węgla.

Czynność żeber przy oddychaniu

Żebra są bardzo pomocne przy oddychaniu. Dzięki nim organizm pobiera więcej powierza. Ich rola zwiększa się podczas wysiłku, ponieważ większa ilość tlenu jest potrzebna do uzyskania energii. Przy wdechu pracują mięśnie zewnętrzne. Unoszą żebra w górę i na zewnątrz, przez co zwiększają pojemność płuc. Mięśnie wewnętrzne pracują przy wydechu. Żebra uciskają na płuca poprzez pociągnięcie ich przez mięśnie w dół i do zewnątrz.

Monika K

Spis pojęć | Kontakt
© +medisa.pl - Internetowa Encyklopedia Zdrowia
Medycyna + Choroby + Zdrowie