Układ moczowy człowieka składa się z nerek i narządów odprowadzających mocz: moczowodów, pęcherza i cewki moczowej. Układ utrzymuje równowagę płynów ustrojowych poprzez produkcję moczu. Dodatkowo usuwa zbędne produkty przemiany materii, reguluje zawartość kwasów i soli w organizmie człowieka.
Tętnice nerwowe doprowadzają krew do odpowiedniej im nerki. Wewnątrz narządu zbędne substancje oraz sole i woda są usuwane z krwi. W procesie filtracji powstaje mocz. Oczyszczona krew odpływa z nerek za pomocą odpowiedniej im żyły nerkowej. Wytworzony w nerkach mocz spływa moczowodami do pęcherza moczowego. Tam, podczas jego wypełniania, rozciągają się ściany. Po pewnym czasie impulsy nerwowe biegną do mózgowia i wywołują potrzebę oddawania moczu. Następnie rozluźnia się mięsień zwieracz cewki moczowej i mocz jest usuwany na zewnątrz.
Układ krążenia jest powiązany z układem moczowym. Układ moczowy filtruje krew, usuwa z niej zbędne substancję oraz zapewnia prawidłową zawartość wody i soli w organizmie.
Monika K