Ucho środkowe
Ucho środkowe ma za zadanie wzmocnić wychwytywane fale. Składa się z jamy bębenkowej, kosteczek słuchowych, trąbki słuchowej (Eustachiusza) oraz błony okienka przedsionka.
Jama bębenkowa to przestrzeń, w której umieszczone są trzy kosteczki słuchowe: młoteczek, kowadełko i strzemiączko. Są to najmniejsze kosteczki połączone stawowo, których zadaniem jest przenoszenie drgań (dzięki połączeniu ze sobą) na błonę okienka przedsionka (wytwarzającą fale w płynie błędnika podczas swojego drgania).
Natomiast trąbka słuchowa (Eustachiusza) to przewód łączący ucho z gardłem. Otwiera się wtedy, gdy ciśnienie atmosferyczne zostanie zmienione (w celu wyrównania ciśnień). Jej zadaniem jest również ochrona błony bębenkowej przed rozerwaniem, w przypadku odebrania silnej fali dźwiękowej.
Monika K
Esowato wygięty kanał ucha przekazuje fale dzwiekowe do ucha środkowego ~bib
Ucho srodkowe (aurius media) sklada sie z: jamy bebenkowej, jamy sutkowej i trabki sluchowej.
Jama bebenkowa (cavum tympani) jest skosnie ustawiona przestrzenia w kosci skroniowej, zawierajaca: kosteczki sluchowe, wyslana blona sluzowa i wypelniona powietrzem.Strop jamy bebenkowej stanowi - sciana pokrywkowa, dno - sciana zyly szyjnej, ograniczenie przysrodkowe - sciana blednikowa, ograniczenie przednie -sciana szyjno tetnicza, ograniczenie boczne - blona bebenkowa.
Jama sutkowa - przestrzen przylegajaca do jamy bebenkowej od gory i od dolu, wejscie do jamy sutkowej znajduje sie w tylnej scianie jamy bebenkowej.
Trabka sluchowa - przewod dlugosci ok 4 cm, laczacy jame bebenkowa z czescia nosowa gardla. Sklada sie z czesci kostnej i czesci chrzestnej. ~elman
Witam. Proszę o informację na temat budowy i wzajemnego oddziaływania na siebie ucha ucha środkowego, błony i kosteczek.
Jestem laikiem w tym temacie a temat jest dla mnie ważny.
Czy ucho środkowe to jeden narząd, kóry łączy ze sobą narządy zewnętrzne? Czy przy uszkodzeniu błony i ewentualnie kosteczek w prawym uchu ma to bezposredni wpływ na lewe ucho czy też są to narządy niezależne od siebie? Czy uszkodzenie prawego ucha (pozostałość po szkarlatynie w okresie dzieciństwa- leczenie operacyjne-przywrócony słuch w 60-70 %) może mieć wpływ na postawiane tezy że istnieje zagrożenie ucha lewego poprzez wspólne połączenia przez ucho środkowe? Moje pytanie jest zwiazane z oceną mojego stanu zdrowia przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe.
Krzysztof ~kkmt