Typy zakażeń
Do zakażenia dochodzi, kiedy mikroorganizmy, np. bakterie, wirusy, grzyby czy pasożyty, wtargną do organizmu człowieka. Wywołane przez nie choroby zakaźne, z chwilą rozprzestrzeniania się chorobotwórczych drobnoustrojów lub toksyn, mogą być przenoszone z człowieka na człowieka.
Mimo dużego postępu medycznego choroby zakaźne są częstą przyczyną zgonów na całym świecie. Przybierają one różne formy, od kataru po AIDS. Wiele z nich może przenosić się z osoby na osobę, w odróżnieniu np. od chorób nowotworowych, którymi nie można się zarazić.
Bakterie i wirusy
Bakterie i wirusy są zbyt małe, aby można je było dostrzec gołym okiem. Większość bakterii jest nieszkodliwa dla człowieka, jednak niektóre z nich są chorobotwórcze i wywołują wiele chorób, np. błonicę, tężec czy zatrucie jadem kiełbasianym. Bakterie mogą żyć w organizmie człowieka ale i poza jego obszarem, a wirusy rozmnażają się jedynie wewnątrz komórek człowieka. Wirusy wywołują wiele chorób zakaźnych, m. in. pospolity katar, grypę, ospę wietrzną, opryszczki, AIDS.
Pasożyty
Pasożyty, czyli organizmy żyjące w jelitach, we krwi czy na skórze człowieka wywołują choroby pasożytnicze. Te choroby dominują w klimacie tropikalnym, chociaż są powszechne na całym świecie. Szacuje się, że na całym świecie jest zakażonych ponad 2 miliardy ludzi.
Karolina J