Trudności z oddychaniem to najczęstsze przyczyny wizyt pacjentów u lekarza. Także około 20% osób zgłasza się do izb przyjęć w szpitalach z takim objawem. Trudności z oddychaniem są związane z nasilaniem się infekcji nabłonka wyściełającego drogi oddechowe (oskrzela, oskrzeliki). Zwężenie dróg oddechowych powoduje, że powietrze nie może się łatwo przez nie przedostać. U osoby z tymi objawami pojawia się wówczas świszczący oddech. Swobodny przepływ powietrza może być także utrudniony z powodu nadmiernej produkcji śluzu, przez zalegające ciało obce lub przez guz oskrzeli.
Inne najczęściej występujące powody kłopotów z oddychaniem to:
- uszkodzenie spowodowane ostrą infekcją dróg oddechowych lub płuc, np. przeziębienie, zapalenie płuc, zapalenie opłucnej;
- przewlekłe choroby układy oddechowego, np. astma, przewlekłe obturacyjna choroba płuc;
- zespół bezdechów sennych;
- palenie papierosów;
- niepożądane skutki leczenia (reakcja na leki, rehabilitację);
- reakcje alergiczne;
- anafilaksja;
- choroby serca.
Trudności w oddychaniu mogą mieć różne objawy: kaszel, duszność, sinicę, świszczący oddech a także osłuchiwane podczas badania fizykalnego świsty, furczenia, piski itp. Leczenie tego zaburzenia zależy od przyczyn, które je wywołuje. W przypadku infekcji bakteryjnych zawsze jest to leczenie antybiotykiem, oraz ćwiczenia oddechowe, leki przeciwalergiczne, tlenoterapię, rzadko leczenie chirurgiczne. W przypadku zaburzeń oddychania wskazane jest zaprzestanie palenia papierosów.
Karolina J