Trawienie to proces enzymatyczny, któremu podlega pokarm w przewodzie pokarmowym, mający na celu rozłożenie składników pożywienia. U człowieka oraz u innych kręgowców zachodzi w układzie pokarmowym w którym dochodzi do rozkładów: białek, tłuszczów, wielocukrów, kwasów nukleinowych i innych na związki prostsze które podlegają procesowi wchłaniania.
Kęs pokarmu przemierza następującą drogę przez układ pokarmowy:
- Jama ustna - rozkład węglowodanów przez amylazę ślinową. Zmiękczony kęs pokarmu przekazywany jest przez: gardło i przełyk do żołądka.
- Żołądek - pokarm miesza się z sokiem żołądkowym.Częściowemu strawieniu ulegają białka - pepsynogen przekształca się pod wpływem działania kwasu solnego w aktywną pepsynę, która częściowo rozkłada większość białek na krótsze łańcuchy polipeptydowe. Lipaza żołądkowa zapoczątkowuje trawienie tłuszczów, ale tylko zemulgowanych. Brak trawienia tłuszczów jest spowodowany brakiem emulgacji - żółć jest wydzielana dopiero do dwunastnicy.
- Jelito cienkie - Kęs pokarmowy jest przekazywany do dwunastnicy. Sekretyna, cholecystokinina pobudzają wydzielanie żółci, soku jelitowego i soku trzustkowego. Kwaśna treść pokarmowa z żołądka jest neutralizowana przez zasadowy sok trzustkowy, umożliwiając działania enzymów trawiennych takich jak amylaza trzustkowa, chymotrypsyna, trypsyna, lipaza i innych.
Do dwunastnicy wydzielana jest żółć zawierająca sole żółciowe, zadaniem których jest zemulgowanie tłuszczów, które stają się bardziej podatne na lipazę, która je trawi.Następnie powstają wolne kwasy tłuszczowe i 2-monoacyloglicerol, które są formowane wraz z kwasami żółciowymi w micele. W tej formie są transportowane do rąbka szczoteczkowego enterocytów i tam wchłaniane.Wchłaniane są małocząsteczkowe związki. Następuje trawienie bakteryjne, polegające na rozkładzie niestrawionych kawałków pokarmu przez bakterie.
- Jelito grube- W jelicie grubym ulega wchłanianiu woda oraz witaminy.Niestrawione resztki pokarmowe są wydalane w postaci kału.
Karolina J