Torbiel to nieprawidłowa, ograniczona przestrzeń wyścielona tkanką i wypełniona płynem. Torbiel występują w postaci guzów w różnych miejscach organizmu. Większość torbieli nie jest groźna. W razie odkrycia jakiegoż guza, należy skonsultować to z lekarzem. Torbiele najczęściej występują na skórze lub narządach rozrodczych.
Torbiele na skórze (torbiele łojowe) występują w miejscach zablokowanych gruczołów łojowych. Te bezbolesne guzy skórne stopniowo rosną, wypełniając się półpłynną substancją. Powinno się je usunąć, gdy przeszkadzają choremu lub, gdy istnieje ryzyko ich zakażenia, pęknięcia lub skrętu.
Torbiele jajników - większość z nich jest łagodna (nienowotworowa) i zanika bez żadnego leczenia. Czasem jednak torbiel rośnie do dużych rozmiarów i konieczny jest zabieg chirurgiczny. Obecność torbieli jajnika może sugerować kilka objawów. Niekiedy torbiele wpływają na cykle miesięczne, wzmagają ich bolesność, zwiększają obfitość miesiączki albo zatrzymują cyk miesięczny. Duża torbiel może wywołać ból podczas stosunku płciowego lub uczucie pełności w brzuchu. Wypełnione brązowym płynem tzw. torbiele czekoladowe jajników towarzyszą czasem endometriozie.
Torbiel w jądrach i najądrzach występują u mężczyzn po 40. roku życia. Tworzą się częściej w najądrzu, tkance znajdującej się w bocznej części jądra. Zazwyczaj nie wymagają leczenia, chyba, że urosną do tak dużych rozmiarów, że przeszkadzają w codziennym życiu. W tej sytuacji trzeba je usunąć chirurgicznie. Zawsze wymagają różnicowania z nowotworem jądra.
Karolina J