+medisa.pl - Encyklopedia Zdrowia | Forum | Nowotwory | Choroby | Fizjoterapia | Anatomia
medisa.pl » Serce » Tętno

Tętno

Tętno jest to fala krwi płynąca przez tętnice. Powstaje podczas każdego skurczu serca, gdy krew jest wypychana do tętnic. Wtedy ich ściany rozpychają się i zapadają w postaci fali.

Tętno jest miarą częstości skurczów serca. Można ją oznaczyć za pomocą liczby uderzeń fali w ściany tętnic na minutę. Tętno można wyczuć u człowieka żywego, poprzez przyciśnięcie tętnicy do kości lub twardej tkanki, np. do ścięgna. Najłatwiej wyczuwa się tętno na tętnicy promieniowej na przegubie ręki.

U człowieka dorosłego częstość tętna w spoczynku wynosi około 70 na minutę. Przy podwyższonej temperaturze ciała, w czasie trawienia, przy wysiłku fizycznym, w stanach emocji wzrasta szybkość pompowania krwi do tętnic i zwiększa się częstość tętna. Fale tętna wspomagają znacznie krążenie krwi, a przez to odciążają pracę serca.

Pomiar tętna

Aby wykonać pomiar tętna należy:

1. Odwrócić w górę lewy nadgarstek. Przycisnąć do niego koniuszki palców. Delikatnie je przesuwać, do momentu wyczucia tętna.

2. W pozycji siedzącej należy zmierzyć ilość wyczuwalnych uderzeń w ciągu 30. sekund. Następnie należy pomnożyć tę ilość przez dwa, w celu uzyskania wartości częstości tętna w spoczynku.

3. Następnie należy pobiegać lub poodskakiwać w miejscu przez okres około jednej minuty. Następnie mierzy się tętno w ciągu kolejnych 30. sekund. Jest to tętno przyspieszone. Po pomnożeniu wyniku przez dwa otrzymuje się wartość tętna podczas wysiłku fizycznego.

Monika K

Spis pojęć | Kontakt
© +medisa.pl - Internetowa Encyklopedia Zdrowia
Medycyna + Choroby + Zdrowie