+medisa.pl - Encyklopedia Zdrowia | Forum | Nowotwory | Choroby | Fizjoterapia | Anatomia
medisa.pl » Ultradźwięki » Technika zabiegu ultradźwięków

Technika zabiegu ultradźwięków

Do wykonywania zabiegu ultradźwięków niezbędne jest stosowanie tzw. substancji sprzęgającej, która ułatwia przedostanie się fali do organizmu. Jest to niezbędne, ponieważ warstwa powietrza, nawet rzędu tysięcznych części milimetra, stanowi dla ultradźwięków przeszkodę. W tym celu można stosować ciekłą parafinę, ze względu iż jest ona bardzo łatwo zmywalna z powierzchni skóry za pomocą alkoholu lub mieszaniną alkoholu z benzyną. Można również stosować specjalne żele (takie jak do badania USG). W niektórych ośrodkach zdrowia, zabiegi mogą być wykonywane, w kąpielach z ciekłej parafiny lub w ciepłej kąpieli wodnej. Tego typu zabiegi można wykonywać tylko przystosowaną do tego celu głowicą, odpowiednio uszczelnioną. Jest możliwość wykonywania zabiegu głowicami specjalnie przystosowanymi do jam ciała jednakże są one bardzo rzadko stosowane. Podczas zabiegu jest stosowana jedna z dwóch metod stacjonarna lub dynamiczna.

W pierwszej metodzie głowica jest umieszczona nieruchomo, a dawka ultradźwięków jest o 1/4 niższa niż w przypadku metody drugiej.

Przy nadźwiękawianiu dynamicznym (ruchomym) głowicę przesuwa się wolnymi ruchami okrężno-postępującymi z jednoczesnym wywieraniem umiarkowanego nacisku na skórę. Należy pamiętać, iż szybkie wykonywanie ruchów głowicą po dużej powierzchni ciała, spowoduje zmniejszenie ilości energii na jednostkę powierzchni nadźwiękawianej.

Czy można samemu wykonywać zabieg w poradni? ~Jawan
Jak to samemu? Ja jak chodze do kręg clinic to mam robioną sonoforeze ale nie słyszalem żebym mógł to robić sam... ~Karol
Oczywiście że można.
Ja robię sobie sama wiele zabiegów z tego zakresu ~Joanna
Spis pojęć | Kontakt
© +medisa.pl - Internetowa Encyklopedia Zdrowia
Medycyna + Choroby + Zdrowie