Szyjka macicy to część narządu rodnego, jest to krótki tunel prowadzący do macicy ze szczytu (dna) pochwy. Może znacznie się rozciągnąć podczas porodu; od wewnątrz pokrywa ją śluz. Komórki wielowarstwowego nabłonka płaskiego budują część szyjki macicy, która styka się z pochwą; bardziej delikatne komórki nabłonka walcowatego wyściełają część szyjki prowadzącą do macicy. Szyjka macicy jest kanałem dla plemników, które je wiedzie z pochwy do macicy.
Szyjka macicy ulega pewnym zmianom w cyklu miesiączkowym pod wpływem hormonów. Zmiany szyjki macicy może kobieta dostrzec w samobadaniu. Dotykając palcami (badanie palpacyjne) szyjki macicy, może ona sama ocenić zmiany w jej położeniu, konsystencji i stopniu rozwarcia jej zewnętrznego ujścia.
W fazie niepłodności szyjka jest twarda i zamknięta. W miarę zbliżania się jajeczkowania ujście otwiera się, odcinek pochwowy szyjki staje się bardziej miękki i unosi się. Po jajeczkowaniu szyjka wraca do stanu początkowego - sprzed owulacji. Badanie szyjki macicy jest wykorzystywane w metodach naturalnego planowania rodziny.
Karolina J