Szpiczak
Szpiczak (szpiczak plazmocytowy, mnogi) to nowotwór złośliwy szpiku z komórek różnicujących się w kierunku komórek plazmatycznych. Jest on jednym z częstszych nowotworów pierwotnych kości u ludzi w wieku 40-50 lat. Przyczyny choroby są nieznane, możliwymi czynnikami wywołującymi nowotwór jest promieniowanie jonizujące czy długotrwałe narażenie na działanie azbestu lub benzenu.
Objawy szpiczaka
W czasie jego występowania można zaobserwować zmiany wieloogniskowe, które lokalizują się w żebrach, czaszce, kręgosłupie, łopatkach czy kościach miednicy.
Objawy szpiczaka to głównie bolesność kości i osłabienie, niedokrwistość, krwawienia, niewydolność serca, objawy neurologiczne, objawy hiperkalcemii, zakażenie układu moczowego, niewydolność nerek. Dodatkowo może dochodzić do złamań patologicznych w ogniskach nowotworowych. Niszczenie kości powoduje wzrost stężenia wapnia w surowicy i tworzenia przerzutów wapniowych w płucach i nerkach.
Diagnostyka i leczenie szpiczaka
Podczas przeprowadzonych badań w biopsji tkankowej obecne są plazmocyty. Leczenie polega na wielolekowej chemioterapii oraz leczeniu wspomagającym, które ma za zadanie zlikwidować uciążliwe objawy.
Monika K
Proszę opomoc w przetumaczeniu nazwy na angielski oraz na łacine ~waldek poznań
Dzień dobry mam pytanie -moj znajomy ma raka prostaty i przerzuty do kregoslupa gdzie powstał szpiczak,znajomy leczy się dostaje tabletki i raz w miesiący zastrzyk sprwadzany z niemiec troche gorzej sie czuje bardziej sie meczy i dusi brakiem powietrza poszedł do lekarza ktory zlecil badanie krwi po odebraniu wynikow zabronił chodzić i kazał jechać natychmiast do szpitala by podć krew,chciałą bym logicznego wytłumaczenia czemu?? ~kika87
A osteoporoza czym sie rożni ~ada