+medisa.pl - Encyklopedia Zdrowia | Forum | Nowotwory | Choroby | Fizjoterapia | Anatomia
medisa.pl » Przewodzenie impulsów nerwowych » Synapsy

Synapsy

Synapsa to miejsce przekazywania impulsu nerwowego z jednego neuronu na drugi lub na narząd wykonawczy.

Działanie synapsy chemicznej

Po dotarciu depolaryzacyjnej fali do kolbki presynaptycznej dochodzi do wydzielania mediatora z pęcherzyków synaptycznych do szczeliny synaptycznej. Depolaryzację błony – powstanie potencjału czynnościowego jest spowodowane tym, ze mediator łączy się z receptorami błony postsynaptycznej.

Ze względu na rodzaj wywoływanego efektu synapsy chemiczne można podzielić na pobudzające i hamujące. W tych pierwszych neuroprzekaźniki (mediatory) wywołują niewielkie zaburzenia polaryzacji spoczynkowej. Błona staje się wtedy bardziej wrażliwa. Daje to możliwość zbierania impulsów o różnej częstotliwości. Do neuroprzekaźników pobudzających zalicza się acetylocholinę, adrenalinę, noradrenalina i dopaminę. Z kolei mediatory wydzielane w synapsach hamujących sprawiają, że błona postsynaptyczna ulega hiperpolaryzacji i staje się mniej wrażliwa. Do mediatorów hamujących zalicza się GABA (kwas γ-aminomasłowy) i glicynę.

Działanie synapsy elektrycznej

W tych synapsach błony presynaptyczna i postsynaptyczna są ułożone bardzo blisko siebie, dlatego impuls elektryczny przeskakuje z jednej błony na drugą, wywołując depolaryzację. Impuls może być tutaj (w przeciwieństwie do synapsy chemicznej) przewodzony w obydwie strony.

Monika K

W jakim przypadku mamy do czynienia z synapsami chemicznymi, a w jakim z elektrycznymi? ~Joanna K.
Z tego, co się orientuję, synapsy elektryczne występują np. w nerwach wzroku, czy przysadki mózgowej, zaś synapsy chemiczne w narządach wewnętrznych. W naszym organizmie przeważają te drugie. ~Ann
Synapsy elektryczne wystepuja w miejscach gdzie bardzo ważna jest szybkośc przesyłu impulsu nerwowego, np. w móżdżku. ~Gosia
Spis pojęć | Kontakt
© +medisa.pl - Internetowa Encyklopedia Zdrowia
Medycyna + Choroby + Zdrowie