Staw biodrowy umiejscowiony w górnej części kończyny dolnej to staw kulisto-panewkowy. Głowa kości udowej pasuje swoim kształtem do panewki miednicy, jama stawowa wypełniona jest specjalnym płynem który jest oleisty, lepki i maziowy, działa jak smar i powoduje zmniejszenie tarcia miedzy dwiema powierzchniami stawu.
Staw biodrowy jest mało ruchliwy w przeciwieństwie do stawów ramiennego i kulisto-panewkowego. Otoczony jest grubą, mocną torebką stawową z tkanki chrzęstnej, a dodatkowo wzmacnia trzy więzadła. Największym i najważniejszym więzadłem jest więzadło biodrowo-udowe zapobiegające nadmiernemu wygięciu się kończyny dolnej do tyłu. Dodatkowe więzadło zwane jest więzadłem obłym, które utrzymuje głowę kości udowej w panewce.
Zaburzenie stawu biodrowego sprawia wiele różnych dolegliwości zdarza się że są one wrodzone np. zwichniecie i rozwojowa dysplaza, choroba Perthesa (w dzieciństwie), gruźlica stawu biodrowego (przeważnie dzieci i młode osoby), ześlizgnięcie się kości udowej (późne dzieciństwo).
Karolina J