Stadia przebiegu boreliozy
W przebiegu boreliozy można wyróżnić 3 stadia.
Stadium pierwsze przebiegu boreliozy
Stadium I przebiegu boreliozy trwa zazwyczaj od kilku dni do kilku tygodni i charakteryzuje się zmianą skórną EM (rumień wędrujący – erythema migrans) pojawiającą się w miejscu ugryzienia przez kleszcza. Rumień przybiera zwykle postać czerwonej pierścieniowatej zmiany z jaśniejszym centrum. Jego występowaniu mogą towarzyszyć objawy grypopodobne, zmęczenie, bóle głowy, mięśni i stawów. We wczesnym stadium choroby może również pojawić się chłoniak limfocytowy skóry (Lymphadenosis benigna Curtis - LBC). Występuje on najczęściej w okolicy twarzy, brodawek sutkowych, a także na mosznie.
Stadium drugie przebiegu boreliozy
Stadium II przebiegu boreliozy charakteryzuje się uogólnieniem infekcji; wskutek migracji bakterii dochodzi do zajęcia skóry, ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego (neuroborelioza), układu naczyniowo-sercowego oraz układu kostno-stawowego. Może również dojść do zapalenia siatkówki lub naczyniówki oka wskutek kolonizacji przez krętki narządu wzroku, a także do uszkodzenia wątroby, jelit, śledziony czy jąder. Rumień wędrujący mnogi (erythema migrans multiplex) oraz przewlekły rumień wędrujący ECM (erythema chronicum migrans) występują najczęściej na tułowiu i na kończynach.
Krętki występujące w mięśniu sercowym mogą powodować blok przedsionkowo-komorowy, zaburzenia rytmu serca czy też zapalenie osierdzia. Zmiany w układzie kostno-stawowym najczęściej dotyczą stawów kolanowych, skokowych czy biodrowych. Zapaleniu stawów może towarzyszyć zapalenie mięśni. Zmiany w układzie nerwowym w początkowym okresie charakteryzują się występowaniem senności oraz dużego zmęczenia. Charakterystycznym objawem wczesnej neuroboreliozy jest porażenie nerwu twarzowego, z kolei późna postać choroby to zmiany demielinizacyjne oraz zaburzenia psychiczne. U około 1% zakażonych osób może wystąpić zapalenie mózgu oraz rdzenia kręgowego.
Stadium trzecie przebiegu boreliozy
Stadium III przebiegu boreliozy może rozwijać się po wielu miesiącach a nawet latach od zakażenia. Pojawić się może przewlekłe zapalenia stawów oraz przewlekłe zanikowe zapalenie skóry kończyn ACA (acrodermatitis chronica atrophicans), które rozpoczyna się sinymi przebarwieniami skóry a kończy postępującą atrofią. W trzecim stadium może również wystąpić późna postać neuroboreliozy m.in. z przewlekłym zapaleniem mózgu oraz przewlekłymi zespołami psychiatrycznymi.
Pomimo takiego zróżnicowania i natężenia objawów boreliozy z Lyme istnieje również bezobjawowa postać choroby.
Marta P
Jakie sa podstawowe objawy tej choroby poniewaz kilka lat temu miałem kleszcza w głowie a ciagle mam bule głowy i dusznisci... ~paweł
Chorowałam na boleriozę i trzeba dodać że jest to okropna choroba stawy miałam bardzo popuchnięte niespałam nocami dostawałam paraliżu ,a kiedy zaczeło wykręcać mnie dotego stopnia ze niebyłam zdolna zadzwonić po pogotowie gdy mnie trochę popuściło poszłam do lekarza powiedziałam co się dzieje że dłużej już niewytrzymam to lekarz mnie wyśmiał co ja wygaduję . Gdybym nie poszła prywatnie do lekarza to na kasę chorych by mnie wykończyli ,pewna jestem że już niechodziłabym .Gdy ktoś się naprawdę badzo żle czuje i prosi lekarzy o pomoc niech nieliczy nanią niepłacisz niechodzisz wiem z doświadczenia ~Irena
Wyróżnia się 3 okresy:
1 - występują zmiany skórne ograniczone tj. rumień przewlekły wędrujący, czasem zmiana guzowata w miejscu ukłucia przez kleszcza (głównie jednak w 2 okresie)
2- zajęcie układu kostnego, mięśniowego, serca, układu nerwowego
3 - zmiany skórne tj. zanikowe zapalenie skóry kończyn,
Jeśli ma Pan wątpliwości radzę udać się od lekarza i wykonać badania serologiczne w kierunku boreliozy. ~medisa.pl