Śledziona
Śledziona jest największym i najważniejszym narządem układu chłonnego. Leży po lewej stronie jamy brzusznej. Ma długość około 12 cm. Jest wyjątkiem pośród narządów układu chłonnego, ponieważ nie zawiera naczyń chłonnych doprowadzających chłonkę.
W śledzionie namnażają się komórki krwi, limfocyty i makrofagi biorące udział w zwalczaniu infekcji. Komórki te należą do układu obronnego. Zadaniem pierwszych jest niszczenie mikroorganizmów groźnych dla ciała, a drugich - filtracja krwi, usuwanie erytrocytów.
Kolejną rolą śledziony jest gromadzenie krwi. Dzięki funkcji zbiornika śledziona przybiera ciemnoczerwony kolor. W śledzionie znajdują się dwa rodzaje miazgi: czerwona i biała.
Miazga czerwona śledziony
Miazga czerwona jest jednym z rodzajów miazgi znajdującym się w śledzionie. Zawiera liczne białe krwinki, szczególnie makrofagi. To one wyłapują i niszczą zużyte erytrocyty oraz bakterie znajdujące się w przepływającej przez śledzionę krwi. Dzięki temu jest ona oczyszczona i zapobiega infekcjom i chorobom.
Miazga biała śledziony
Miazga biała to jeden z dwóch rodzajów miazgi znajdujących się w śledzionie. Jest wypełniona białymi krwinkami, szczególnie limfocytami. To one rozpoznają patogeny w przepływającej blisko nich krwi i je niszczą. Dzięki temu krew jest oczyszczona i organizm broni się przed licznymi chorobami bakteryjnymi i wirusowymi.
Monika K
Jakie zagrorzenie nieśie usunieńćie śledziony ~M G
W zasadzie u osoby dorosłej nie ma żadnego zagrożenia i można śledzionę usuwać, nie jest to narząd niezbędny do życia. Spełnia on rolę *cmentarza* dla krwinek krwi. Stąd śledzionę usuwa się również w niektórych schorzeniach układu krwiotwórczego. Przed usunięciem śledziony należy jednak zaszczepić się przeciw bakteriom otoczkowym. ~medisa.pl