+medisa.pl - Encyklopedia Zdrowia | Forum | Nowotwory | Choroby | Fizjoterapia | Anatomia
medisa.pl » Skolioza » Skolioza

Skolioza

Skolioza to boczne wygięcie kręgosłupa (powyżej 100), które rozwija się w wieku dziecięcym i młodzieńczym. Jej przyczyny to zła postawa siedząca i jednostronne obciążenie barku przy jednoczesnym braku odpowiednich ćwiczeń. Choć ponad 80% wszystkich skolioz powstaje bez powodu. A w pozostałych przypadkach winą za taki stan może być zaburzenie napięcia mięśni, zmiany kostne lub nieprawidłowości w budowie kości poza kręgosłupem.

Odchylenie to jest trzypłaszczyznowe:
- płaszczyzna czołowa - kręgosłup ulega wygięciu w bok: w prawo lub lewo
- płaszczyzna strzałkowa - bardzo często występuje lordoza na szczycie skrzywienia
- płaszczyzna poprzeczna - występuje obrót kręgów co powoduje powstawanie garbu.

Skolioza niekorzystnie wpływa na układ ruchu, krążeniowo-oddechowy, sprawność i wydolność fizyczną, a także na różne narządy wewnętrzne. Przez lekarzy i rehabilitantów traktowana jest jako schorzenie ogólnoustrojowe.

Przyczyny powstawania skolioz idiopatycznych nie są jeszcze poznane. Istnieje niewiele dowodów na to, aby zmiany w obrębie układu mięśniowego były przyczynami pierwotnymi. Jednakże zaburzenia równowagi mięśniowej przyczyniają się do pogłębienia skrzywienia. Nieznana przyczyna bocznych skrzywień kręgosłupa zmusza nas do stosowania leczenia objawowego, ogranicza się ono do przeciwdziałania widocznym skutkom choroby. Podczas korekcji dąży się do wyprostowania skrzywienia kręgosłupa.

Objawy skoliozy

Skolioza objawia się asymetrią ramion, bioder i klatki piersiowej. Jej pierwsze objawy to: wystawanie jednej łopatki lub biodra, nierówne ustawienie bioder i ramion oraz nierówne zwisanie założonego ubrania.

Diagnostyka i leczenie skoliozy

Zdjęcia RTG pozwalają lekarzowi dokładnie ustalić rodzaj skoliozy, jej ciężkość i dobrać właściwą metodę leczenia.

Skoliozę leczy się przez samokontrolę postawy, ćwiczenia wzmacniające mięśnie kręgosłupa, noszenie gorsetu ortopedycznego, masaż i nastawianie kręgosłupa oraz czasami stosuje się korekcję chirurgiczną.

Boczne skrzywienie kręgosłupa, jest wadą postawy która stwarza największe zagrożenie dla zdrowia i wyglądu dziecka, wymaga ona szczególnej uwagi rodziców, lekarza a także rehabilitanta. Bardzo ważne jest dokładne rozpoznanie i wynikające z niego właściwe leczenie, zaobserwowane ewentualne pogorszenie, powinno być sygnałem do podjęcia dodatkowych form leczenia. Dziecko ze skoliozą musi być pod stałą kontrolą lekarza ortopedy i rehabilitacji leczniczej.

Czy możliwa jest korekcja skoliozy IV stopnia poprzez ćwiczenia czy inne u 14-letniego chłopca ~mojsiejuk
Są różne podejścia do sprawy. Dziecko ma 14 lat...moim zdaniem lepiej jest spróbować rehabilitacji niż brać się za operowanie kręgosłupa w tym wieku. ~medisa_pl
Operacja przy horomosomie 5 skolizy i jakie są tego rezultaty ~K.m
» Wszystkie komentarze Skolioza
Spis pojęć | Kontakt
© +medisa.pl - Internetowa Encyklopedia Zdrowia
Medycyna + Choroby + Zdrowie