+medisa.pl - Encyklopedia Zdrowia | Forum | Nowotwory | Choroby | Fizjoterapia | Anatomia
medisa.pl » Hormony tkankowe » Motilina, Serotonina, Angiotensyna, Bradykinina, Erytropoetyna

Motilina, Serotonina, Angiotensyna, Bradykinina, Erytropoetyna

Motilina

Motilina jest peptydem wytwarzanym w dwunastnicy. Pobudza on wydzielanie żołądkowe.

Serotonina

Serotonina jest aminą wytwarzaną w płytkach krwi. Występuje głównie w jelitach, ośrodkowym układzie nerwowym, płucach i śledzionie. Jego zadaniem jest hamowanie wydzielania kwasu solnego w żołądku, pomoc w wydzielaniu wody w jelitach oraz powodowanie zwężenia naczyń krwionośnych.

Angiotensyna

Angiotensyna jest peptydem powstającym w osoczu. Jego zadaniem jest podnoszenie ciśnienia krwi, powodowanie skurczu mięśni gładkich w naczyniach oraz pomoc w wydzielaniu aldosteronu. To on wywiera również wpływ na powstawanie moczu.

Bradykinina

Bradykinina jest peptydem powstającym w osoczu krwi. Jego zadaniem jest obniżenie ciśnienia krwi i zwiększenie przepuszczalności naczyń krwionośnych. To on prawdopodobnie wpływa na uczucie bólu podczas zranienia oraz powoduje skurcze mięśni gładkich w macicy i jelitach.

Erytropoetyna

Erytropoetyna jest glikopeptydem produkowanym w nerkach. Jego zadaniem jest pobudzenie produkowania hemoglobiny. Jej niedobór może powodować niedokrwistość. Jest częstym środkiem stosowanym jako doping u sportowców.

Nerkowy czynnik erytropoetyczny

Nerkowy czynnik erytropoetyczny jest produkowany, gdy nerka nie jest dokładnie ukrwiona. Stymuluje to powstawanie krwinek czerwonych.

Monika K

Spis pojęć | Kontakt
© +medisa.pl - Internetowa Encyklopedia Zdrowia
Medycyna + Choroby + Zdrowie