+medisa.pl - Encyklopedia Zdrowia | Forum | Nowotwory | Choroby | Fizjoterapia | Anatomia
medisa.pl » Serce » Serce

Serce

Serce jest pompą mięśniową, która wprawia znajdującą się w całym ciele krew w ruch. Pomimo niewielkich rozmiarów, porównywanych do pięści, może przepompować aż 304 milionów litrów krwi w ciągu całego życia. Duże naczynia wychodzące z serca prowadzą krew po całym ustroju ludzkim. Mniejsze naczynia krwionośne, zwane naczyniami wieńcowymi, mają za zadanie odżywianie i zaopatrywanie w tlen oraz usuwanie zbędnych związków z całej struktury serca.

Serce jest położone w śródpiersiu środkowym, pomiędzy płucami. Spoczywa na warstwie mięśni zwanej przeponą, która oddziela klatkę piersiową od jamy brzusznej. Większa część serca znajduje się po stronie lewej, tj. około dwóch trzecich.

Narząd składa się z bardzo silnego mięśnia sercowego. To on cały czas się kurczy i przepompowuje krew przez serce i inne narządy. Jest to specjalny rodzaj mięśnia. Jego główną cechą jest brak zmęczenia. W organizmie człowieka występuje tylko w sercu.

We wnętrzu serca wyróżnia się cztery części tworzące jamy. Są to przedsionki i komory oddzielone od siebie ujściami przedsionkowo - komorowymi. Prawa i lewa strona serca jest oddzielona przegrodą przedsionkowo - komorową. Krew ubogą w tlen otrzymuje prawy przedsionek i prawa komora, a krew bogatą w tlen - lewy przedsionek i lewa komora.

Serce napędza cały układ krążenia. Pompuje krew przez naczynia krwionośne do wszystkich części organizmu. Krew wzbogaca tkanki w tlen i substancje odżywcze, a zabiera z nich zbędne produkty wraz z dwutlenkiem węgla.

Monika K

Spis pojęć | Kontakt
© +medisa.pl - Internetowa Encyklopedia Zdrowia
Medycyna + Choroby + Zdrowie