+medisa.pl - Encyklopedia Zdrowia | Forum | Nowotwory | Choroby | Fizjoterapia | Anatomia
medisa.pl » Choroby pasożytnicze » Schistosomatoza

Schistosomatoza

Płazińcem Schistoma mansoni zakażonych jest na całym świecie, a głownie w tropikach, 200 milionów ludzi. Płaziniec ten znajduje się w jelitach i pęcherzu, powodując schistosomatozę, która nazywa się także przywrzycą. Jaja robaków przenoszone są przez mocz i kał dpo jezior i rzek, a chorobą mogą zarazić się osoby pływające w zakażonej wodzie (larwy penetrują ich skórę). Larwy dojrzewają i wtedy pasożytują w jelitach lub pęcherzu nowego gospodarza.

Początkowo mogą nie wystąpić żadne objawy wskazujące na infekcję, czasami pojawia się świąd skóry i wysypka. Po miesiącu występują objawy: gorączka, dreszcze, kaszel, i bóle mięśni.

W leczeniu można wykorzystać antybiotyki i leki, takie jak praziquantel.

Zapobieganie schistosomatozy

Nie pływaj w rzekach i basenach, w krajach gdzie pasożyt jest powszechny. Ostrożność należy zachować w Afryce Południowej i Subsaharyjskiej Ameryce Południowej, na Karaibach, Środkowym Wschodzie, południowo - wschodniej Azji. Pij tylko butelkowaną wodę w krajach wyżej wymienionych- przed piciem sprawdź czy zakrętka butelki jest nienaruszona.

Kolejne infekcje w ciągu następnych lat mogą uszkodzić wątrobę, płuca, jelita i pęcherz. Powodują to pasożytnicze robaki rosnące w naczyniach krwionośnych i produkujące jaja, które następnie przemieszczają się do jelit i pęcherza. Organizm tak reaguje na obecność jaj pasożyta. Zakażenie może być jednak trudne do wyleczenia.

Karolina J

Spis pojęć | Kontakt
© +medisa.pl - Internetowa Encyklopedia Zdrowia
Medycyna + Choroby + Zdrowie