Różyczka to łagodna lecz zarazem zaraźliwa infekcja wirusowa, występująca zazwyczaj u dzieci. Wykrywana jest po przez powiększonymi węzłami chłonnymi politycznymi, karkowymi, usznymi i wysypką plamkowo-grudkową.
Różyczka jest groźna tylko u kobiet w wczesnej ciąży gdyż może dojść do zakażenia płodu doprowadza to do wad wrodzonych. Objawy występują od 2 do 3 tygodni, a ukazuje się w sposób np. ból głowy, ból gardła, niewielka gorączka a także powiększenie węzłów chłonnych i wysypka. Skażony zaraża tydzień przed zaczęciem i 5 dni po, różyczka nie wymaga skomplikowanego leczenia poza leżeniem w łóżku.
W czasie różyczki należy unikać osób które nie chorowały na chorobę i kobiet w ciąży lub próbujące zajść. Na różyczkę choruje się tylko raz, czasami objawia się w sposób łagodny lub bezobjawowo. Dlatego szczepi się młode kobiety które nie są pewne czy przeszły chorobę.
Niewskazane jest zachodzenie w ciąże przez 3 miesiące po szczepieniu, dlatego w Polsce dzieci są szczepione potrójną dawką przeciw odrze, śwince i różyczce. Jeśli będzie taka okoliczność że kobieta podczas pierwszych 3 miesięcy zajdzie w ciąże jest ryzyko nieprawidłowego rozwoju płodu.
Karolina J