Rozedma płuc to przewlekła choroba postępująca i upośledzająca sprawność płuc a w dalszym przypadku może prowadzić do zagrożenia życia. Jest schorzeniem związanym z paleniem papierosów, palenie niszczy delikatne pęcherzyki płucne trudności w oddychaniu.
Rozedma płuc dotyczy przeważnie mężczyzn po 45 roku życia, ale wzrasta tez ilość zachorowań w śród kobiet. Osoby które palą ponad 20 lat zwykle mają rozedmę, chociaż ich dolegliwości często nazywa się kaszlem palaczy.
Główne objawy rozedmy płuc to świszczący oddech i duszność, postępujące upośledzenie sprawności niepokój, depresje. W tym przypadku nie istnieje leczenie przyczynowe terapia jedynie ogranicza objawy czyli obejmuje leki rozszerzające oskrzela i zmniejszające stan zapalny, podawanie tlenu, chirurgiczne usuwanie zmienionych fragmentów płuca oraz programy rehabilitacji fizycznej. Aby tego uniknąć należy przestać palić lub unikać obszarów o zanieczyszczonym powietrzu.
Chory powinien zgłosić się do lekarza kiedy występuje świszczący oddech, duszności i pogarszają się wcześniej wymienione objawy. W łagodzeniu tych objawów może pomóc ziołolecznictwo i techniki relaksacyjne.
Karolina J