Ropień to zbiornik ropy zawierający liczne białe krwinki napływające w daną okolice ciała, po to aby zniszczyć atakujące bakterie. Ropnie występują także wewnętrznie w wątrobie, jelicie, płucach, mózgu, np zapalenie wyrostka robaczkowego i zapalenie otrzewnej.
Główne objawy ropnia to zaczerwieniony, gorący, bolesny guzek na skórze z podwyższoną temperaturą, występuje też utrata apetytu, pocenie się. Ropnie wewnętrzne mogą wywołać ból i powodować inne objawy takie jak biegunka, kaszel zależy to od lokalizacji ropnia.
Zwykle przyczyną ropnia jest infekcja bakteryjna, ale może też być to spowodowane małą odpornością organizmu np. osoby z cukrzycą. Małe ropnie takie jak czyrak (tworzy się wokół mieszka włosowego w skórze) nie muszą być nacinane ale większe ropnie wymagają zdrenowania ropy.
Jeżeli występuje gorączka lub zapalenie tkanki łącznej wokół ropnia gdy zaczerwienienie rozszerzy się na otaczającą skórę lub gdy czyraki nawracają należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. W zapobieganiu ropniom czy na początku ich tworzenia można stosować alternatywne metody (homeopatia i dieta oparta na zdrowej żywności).
Karolina J