Rana jest następstwem urazowego przerwania całości skóry, tkanki lub narządu wewnętrznego. Możemy mieć do czynienia z lekkimi obrażeniami skóry, jak również z poważnymi i ciężkimi ranami, zależy to od sposobu zranienia a także rozległości. Tym drugim bardzo często towarzyszy silny ból. Wywołuje on reakcję psychiczną oraz organiczną, która może powodować wstrząs, a nawet doprowadzić do śmierci.
W każdym przypadku mamy do czynienia z krwawieniem, zapaleniem i infekcją. Gojenie, o ile nie ma żadnych powikłań, trwa do czasu odtworzenia się poprzedniej struktury tkanek.
W przypadku otwartych ran, gojenie się może prowadzić do wystąpienia blizn, utrzymujących się stale lub przez jakiś czas - zależy to od wielkości i przebiegu. Ten sam proces występuje w przypadku urazów wewnętrznych.
Lekkie rany goją się same. Pojawia się na nich strup z krwi, który z czasem sam odpada. Rany ciężkie często potrzebują pomocy lekarza i zszycia. Możemy mieć do czynienia z różnymi rodzajami ran: otarciami naskórka, ranami tłuczonymi, ciętymi, kutymi i ranami układu nerwowego.
Karolina J