Rak sutka, inaczej rak piersi, jest to nowotwór złośliwy. Rozwija się z nabłonka wyścielającego przewody lub zraziki gruczołu sutkowego. Choroba głównie dotyczy kobiet. Tylko 1 proc. chorych stanowią mężczyźni. Rak sutka jest zwykle hormonozależny i ma przebieg agresywny. W każdym przypadku leczenie jest tego samego rodzaju.
Nowotwór sutka zaczyna się od zaburzenia czynności i mechanizmów odtwarzających prawidłowe komórki w organizmie. Rozwój nowych komórek na miejscu zużytych w tkance piersi wymyka się spod kontroli ustroju. Prowadzi to do powstania w ich wnętrzu guza nowotworowego.
W obrębie sutka mogą powstawać torbiele. Jest to wynikiem licznych zaburzeń, w wyniku których zmiany mają postać łagodną. Oznacza to, że nie stwarzają zagrożenia nowotworowego. Są to głównie torbiele bąblowca, czyli tasiemca przenoszonego przez psy oraz guzy tłuszczowe. Zmiany nie stanowią istotnego zagrożenia, ale powodują objawy bardzo charakterystyczne w chorobie nowotworowej.
Jest to przyczyna licznych stresów u kobiet.
Charakter takich chorób jest możliwy do rozpoznania dopiero po wykonaniu szeregu specjalistycznych badan, w tym mammografii. Ważne jest wczesne zgłoszenie się do lekarza po stwierdzeniu guza w obrębie sutka. Ma to na celu wczesne wdrożenie prawidłowego leczenia.
Monika K