Rak prostaty to bardzo groźny nowotwór. Występuje bardzo często u mężczyzn i jest jedną z głównych przyczyn ich śmierci. Rak prostaty jest jednym z nowotworów złośliwych układu moczowo - płciowego. Atakuje mężczyzn powyżej 45. roku życia.
Gruczoł krokowy, czyli prostata lub stercz, odpowiada za kontrolę odpływu moczu. Dzieje się to za pomocą zawartych w nim mięśni. Dodatkowo około 25 proc. objętości spermy (nasienia) jest wytwarzane przez prostatę w postaci gęstej i białej wydzieliny. Jej zadaniem jest przenoszenie plemników, ochrona ich przed działaniem kwaśnych składników pochwy oraz zapewnienie im substancji odżywczych.
Gruczoł krokowy odgrywa jedną z najważniejszych ról w procesie rozmnażania ludzi. Zaburzenia jej budowy stanowią zagrożenie dla zdrowia mężczyzny.
Anatomia i fizjologia prostaty sprzyja rozwojowi raka oraz utrudnia jego leczenie. Gruczoł krokowy ma bardzo złożoną budowę. We wnętrzu znajduje się splot kanałów, kanalików i naczyń. Poza nimi prostata zawiera nasieniowód i część cewki moczowej.
W torebce gruczołu znajdują się liczne włókna mięśniowe i dlatego rak nie tworzy litego guza, tylko nacieka wzdłuż kanalików, przez naczynia chłonne i krwionośne. Guz tworzy nieregularny twór. Jego obecność zaburza odpływ moczu. Jeśli rak przeszedł już przez torebkę, tworzy nacieki, to jego usunięcie jest bardzo trudne.
Rak prostaty powstaje z komórek nabłonka znajdujących się w kanalikach tego gruczołu.
Wszystkie wyżej wymienione cechy nowotworu sprzyjają przerzutom do innych narządów. Mogą je również dawać inne nowotwory, ale w nowotworze prostaty występują szczególnie często. Jest to następstwem nieregularnej postaci. Podczas rozpadu struktury raka tworzy się przerzut.
Duże grupy odłączających się komórek rakowych mogą tworzyć zatory poprzez blokowanie naczyń krwionośnych. Stwarza to możliwość rozwoju raka w innych, odległych narządach, gdy grupa komórek osiedla się w miejscu ochraniającym je przed wyrzuceniem lub zniszczeniem.
Monika K