+medisa.pl - Encyklopedia Zdrowia | Forum | Nowotwory | Choroby | Fizjoterapia | Anatomia
medisa.pl » Nowotwór okrężnicy » Rak okrężnicy - co należy wiedzieć?

Rak okrężnicy - co należy wiedzieć?

Czy rak okrężnicy (nowotwór okrężnicy) jest chorobą zawsze śmiertelną?

Rak okrężnicy jest drugim, po raku płuc, najgroźniejszym nowotworem powodującym śmierć około 5 tys. osób rocznie. Rak okrężnicy nie jest chorobą zawsze śmiertelną. Bardzo dobre wyniki leczenia daje chemioterapia lub radioterapia oraz operacyjne usunięcie guza.

W jakim wieku rozwija się rak okrężnicy (nowotwór okrężnicy)?

Nowotwór okrężnicy rozwija się w każdym wieku. Jednak najczęściej obserwuje się chorobę wśród ludzi powyżej 40. roku życia. Wtedy następuje gwałtowny wzrost zachorowań. Z każdym rokiem nasila się tendencja do rozwoju nowotworu. Większość przypadków obserwuje się u pacjentów w wieku od 50. do 70. lat.

Czy można wyleczyć się z raka okrężnicy (nowotworu okrężnicy)?

Rak okrężnicy jest uleczalny w pewnych przypadkach. Skuteczność leczenia jest uzależniona od stopnia rozwoju nowotworu. Dlatego bardzo ważne są okresowe badania, kiedy można wcześnie ustalić rozpoznanie. Wtedy większa jest szansa przeżycia chorego.

Jakie niepożądane objawy może mieć chemioterapia?

Chemioterapia wywołuje szereg objawów niepożądanych. Jest to związane z niszczeniem nie tylko chorych, ale i zdrowych komórek organizmu. Charakterystyczne objawy to: ogólne osłabienie, wymioty, mdłości, wzrost ciśnienia krwi. Chemioterapia może wywołać uczucie tortury, lecz jest to jedyny sposób leczenia choroby.

Jak można uniknąć raka okrężnicy (nowotworu okrężnicy)?

W zapobieganiu występowania wielu chorób bardzo ważna jest profilaktyka. Szczególnie istotne znaczenie ma ona przy nowotworach. Aby uniknąć raka okrężnicy należy stosować urozmaiconą dietę, która jest bogata w witaminy i błonnik. Błonnik to włókno rośliny, którego najwięcej jest w warzywach, owocach, mące razowej oraz roślinach strączkowych. Należy unikać substancji rakotwórczych, do których jest zaliczany alkohol, tytoń, tłuszcze oraz inne substancje toksyczne. Takie postępowanie pomaga w utrzymaniu dobrego zdrowia oraz zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu.

Czy rak okrężnicy (nowotwór okrężnicy) jest chorobą dziedziczną?

Rak okrężnicy jest to jeden z niewielu nowotworów, który rzeczywiście wykazuje tendencje do występowania rodzinnego. Jednak nie oznacza to, że inni członkowie rodziny chorego muszą również zapaść na tą chorobę. Jednak branie takiej możliwości pod uwagę jest wskazane, dlatego bardzo ważne jest okresowe poddawanie się badaniom lekarskim.

Czy nowoczesne zwyczaje sprzyjają rozwojowi tego rodzaju raka okrężnicy (nowotworu okrężnicy)?

Nowoczesne zwyczaje sprzyjają wszystkim rodzajom raka, nie tylko rakowi okrężnicy. Najbardziej szkodliwe są obfite posiłki z niewystarczającą ilością ważnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, siedzący tryb życia oraz konsumowanie substancji rakotwórczych takich jak: tytoń lub alkohol.

Czy po operacji może nastąpić nawrót raka okrężnicy (nowotworu okrężnicy)?

Nawrót raka okrężnicy może nastąpić po operacji. Taka możliwość jest brana pod uwagę z powodu znacznej złośliwości nowotworu, którego charakterystyczną cechą są nacieki oraz przerzuty. Dlatego bardzo ważne są okresowe badania, którym powinien poddawać się chory jeszcze przez co najmniej 5 lat po operacji. Chorego można uważać za wyleczonego, gdy w przeciągu tego okresu nie nastąpi nawrót choroby.

Jaki sposób odżywiania może być związany z rozwojem raka okrężnicy (nowotworu okrężnicy)?

Z rozwojem raka okrężnicy jest związany sposób odżywiania, który obfituje w cukier i tłuszcze i jest ubogi w błonnik znajdujący się we włóknach roślinnych. Dlatego bardzo ważne jest włączenie do codziennej diety znacznych ilości potraw roślinnych i owoców, a zmniejszenie spożycia napojów alkoholowych, potraw z czerwonego mięsa oraz zawierających znaczne ilości tłuszczów zwierzęcych (masło, wieprzowina).

Czy istnieje większa skłonność do rozwoju raka okrężnicy (nowotworu okrężnicy) u mężczyzn?

Istnieje większa skłonność do rozwoju raka okrężnicy u mężczyzn szczególnie po 60. roku życia.

Jakie miejsce zajmuje rak okrężnicy (nowotwór okrężnicy) w całej grupie nowotworów?

Pierwsze miejsce w całej grupie nowotworów u mężczyzn i u kobiet zajmuje rak płuc. Kolejne, drugie miejsce zajmuje u mężczyzn rak okrężnicy, a u kobiet jest to rak sutka. U płci żeńskiej nowotwór okrężnicy znajduje się dopiero na trzecim miejscu. Około 10% wszystkich leczonych raków na świecie zajmuje rak okrężnicy.

Jak się je rozpoznaje?

Nowotwory rozpoznaje się na podstawie określonych badań. Wykonywane jest badanie krwi, moczu i kału. W diagnostyce raka okrężnicy wskazane jest wykonanie przez odbytnicę za pomocą sigmoidoskopu, czyli giętkiego optycznego aparatu, który może być łatwo wprowadzony do odbytnicy w celu obejrzenia wnętrza jelita grubego. W celu uwidocznienia obecnej zmiany patologicznej można uzupełnić badanie wykonując wlew kontrastowy.

Czy komórka nowotworowa różni się od normalnej?

Komórka nowotworowa różni się od normalnej za pomocą szeregu cech. Komórki zdrowe mnożą się w tempie znacznie mniejszym niż szybkość podziału komórek nowotworowych. Dodatkowo nie ma kontroli nad mnożeniem się tych komórek. Istnieje szereg cech morfologicznych, które pomagają odróżnić komórkę zdrową od chorej. Komórki nowotworowe są większe i ich kształt odbiega od normy. Jądro ma widoczne w nim drobne ziarna, a jego wygląd nie jest jednolity. Komórki nowotworowe grupują się w agregaty. Te odrywają się od głównego guza i wędrują przez naczynia krwionośne i limfatyczne do innych, odległych narządów. Ten proces nazywa się rozsiewaniem lub tworzeniem przerzutów nowotworowych. Niestety nie zawsze wygląd komórki nowotworowej różni się od normalnej komórki.

Czy można będzie kiedyś znaleźć lek na raka okrężnicy (nowotwór okrężnicy)?


Być może, że kiedyś uda się znaleźć lek na raka okrężnicy. Badaczom główną trudność sprawia to, że przyczyna powstania nowotworu nie jest jeszcze znana. Jednak wiadomo, że istnieją czynniki, które sprzyjają rozwojowi raka. I właśnie tych czynników należy unikać.

Jak postępować w przypadku podejrzenia raka okrężnicy (nowotworu okrężnicy)?


W przypadku podejrzenia raka okrężnicy należy stosować bogatą w warzywa i owoce urozmaicona dietę. Dodatkowo należy wykonywać ćwiczenia fizyczne. W profilaktyce ważne jest okresowe poddawanie się badaniom lekarskim oraz zwracanie uwagi na objawy. Szczególna uwagę należy zwracać na ten fakt, gdy ktoś w rodzinie miał rak okrężnicy.

Czego unikać?

Należy unikać tłustych potraw, wśród których znajdują się tłuszcze zwierzęce i cukier. Należy wzbogacić posiłki w potrawy bogate w błonnik, szczególnie otręby. Trzeba również ograniczyć spożywanie alkoholu, środków pobudzających, tytoniu oraz kontaktowanie się z substancjami toksycznymi.

Monika K

jak to jest mozliwe w 21 wieku nie ma lekarstwea na raka .

na pewno jest tylko dla wybranych ludzi. ~ANNA
Czy po usunięciu raka okrężnicy,bez poddania się chemioterapi u mężczyzny po 80 roku życia jest szansa na pięcioletnie przezycie? ~miśka
Jestem po operacji na raka okrężnicy. mam 62 lata byłam operowana 3 lata temu.czuję się dobrze.ale najważniejsze w wyleczeniu jest pozytywne nastawienie chorego i trochę optymizmu. pozdrawiam.anna ~anna
Spis pojęć | Kontakt
© +medisa.pl - Internetowa Encyklopedia Zdrowia
Medycyna + Choroby + Zdrowie